iPhone mu Android mi Alalım?

Bu teknik mukayese, 2015 Mayıs itibariyle yapılmıştır, dolayısıyla bundan sonraki yıllarda piyasaya çıkacak; güncellemeler, yenilikler ve cihazlarla makalenin içeriği anlamsızlaşabilir. Yine de sizler için kullanıcı görüşleri incelenerek bir karşılaştırma hazırladık. Umarım madde madde ilerlediğimiz notlarımız “hangi akıllı telefonu almalıyım” sorunuza aşağı yukarı bir cevap olabilir. Tabii teknoloji bağımlısı değilseniz yani her 6 ayda bir cihaz değiştirilmiyorsa.

  • Android’te geri tuşu mevcut malumunuz. iOs’ta ise bu tuş mevcut değil. Keza ekranı istediğiniz gibi dizayn etmek, widgetlar, farklı klavye seçenekleri yine Android artılarından. iOs’tan derken aslında doğrudan iPhone’dan bahsediyoruz ama Android dediğimizde bu altyapıyı kullanan farklı firmaların yüz kadar cihazı mevcut. Kimi eski Android cihazlar da son güncellemeleri alamayabiliyor bildiğiniz üzere. Güncelleme sorunu ise iOs’ta pek mevcut değil. Neredeyse yeni bir akıllı telefon olan Samsung Note 3’ün en son Android güncellemesini alamadığı da forumlarda sık paylaşılanlardan.
  • Kalite ve sağlamlık algısında ise iOS açık ara önde! Şu sıralar iPhone 6’dan daha pahalı Android telefonlar bulunsa da “Android; parası iphone’a yetmeyenlerin yönelmek zorunda kaldığı bir kanal olarak” halen değerlendiriliyor. Hele 1000 TL altı cihazlar ise kabaca “fakir telefonu” olarak dalga malzemesi haline getirilmiş durumda. Özetle iOs kişiselleştirmeye de müsait değil bunu da atlamadan belirtelim.
  • Olmazsa olmaz bankacılık vs gibi kritik uygulamalar iOS’da kusursuza yakın çalışırken Andorid’te baştan savmalık göze çarpıyor. Yüksek RAM tüketen Android uygulamaları ise platformun en büyük sorunlarından. Android binlerce çöp uygulama düşünüldüğünde kendine has virüs programlarına da sahip. iOs’ta ise virüs gibi bir sorun bulunmamakta.
  • Son Android güncellemeleri sonrası; yavaşlama, çökme, kilitlenme, vb. sorunlar azalmış durumda. Belirttiğimiz gibi özgürlük ve esneklik beraberinde Android’e güvenlik sorunları getirebilir. iOS’un en büyük en büyük avantajı, yazılım ve donanımın tek elden gelmesi. Telefon, tablet, hatta bilgisayarlar artık eş zamanlı çalışmakta. Güncellemeler, desteklenen tüm cihazlar için aynı anda indirilebiliyor.

Akıllı telefonlarda işi sadece internette gazete okumak feyste video beğenmek, durum güncellemek, instagram gözlemek olan arkadaşların hangi platformda cihaz alacağı çok da mühim değil. Şimdiden iyi seyirler dilerim.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir