İslam’da Burçlar ve Burç Falı → Burçlar İslam’da Günah mıdır?

Güneş sisteminde yer alan 12 takım yıldızdan her birine verilen isim olan burç, yüksek köşk manasına da gelmektedir. Çoğulu burûctur. Kitabi olarak ise “gökteki yıldız ve yıldız kümelerine burç” denmektedir. Altısı kuzeyde, altısı da güneyde olmak üzere sayıları 12 adettir. Konunun uzmanları her mevsimde ve ayda gördükleri şekillere göre bu yıldız kümelerini değerlendirmişlerdir.

Yılın her ayında güneş bu burçlardan birine dahil olur. Güneşin Koç burcuna girişiyle beraber ilkbahar; Yengeç burcuna girmesi ile yaz; Terazi’ye girmesiyle sonbahar; Oğlak burcuna girmesiyle de kış mevsimi başlar. Yeryüzündeki insanları, doğdukları burçlara göre gruplandırarak geleceğini okumaya, kaderine dair bilgiler (!) vermeye burç falı denmektedir. Gaybı bildiğini iddia ederek bu işten para kazanma yolunu seçenler, Dünya ve Ahiret hayatlarını tehlikeye atarlar. Tabi bu yola başvuranlar da. Falcılık ve kahinlerin sözlerini tasdik etmek kesinlikle küfürdür. İslam alimleri ve ulema tesiri yalnız yıldızlardan bilerek onlardan bir takım hükümler çıkarmaya kalkışmanın küfür ve şirk olduğunda ittifak etmişlerdir.

Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Bir kimse gider de verdiği haber konusunda kahini tasdik ederse, Allah’ın Muhammed’e indirdiğini inkâr etmiş olur.” Bunun yanında insanın, atılacağı önemli bir iş yahut husus için istihare yapması meşrudur ve sünnettir. Bunun, İslam’da yasak edilen falcılık ve kehanetle hiç bir alakası bulunmamaktadır.

Buna göre burçların isimleri ve kendilerine karşılık gelen aylar şunlardır:

 1. Koç (Hamel) burcu, 21 Mart-19 Nisan.
 2. Boğa (Sevr) burcu, 20 Nisan-20 Mayıs.
 3. İkizler (Cevzâ) burcu, 21 Mayıs-21 Haziran.
 4. Yengeç (Seretân) burcu, 22 Haziran-22 Temmuz.
 5. Aslan (Esed) burcu, 23 Temmuz-22 Ağustos.
 6. Başak (Sünbüle) burcu, 23 Ağustos-22 Eylül.
 7. Terazi (Mîzân) burcu 23 Eylül-23 Ekim.
 8. Akrep (Akrep) burcu, 24 Ekim-21 Kasım.
 9. Yay (Kavs) burcu, 22 Kasım-21 Aralık.
 10. Oğlak (Cediy) burcu, 22 Aralık-19 Ocak
 11. Kova (Delv) burcu 20 Ocak-18 Şubat.
 12. Balık (Hût) burcu, 19 Şubat-20 Mart.

Dinimizde Burçların Yeri Var mıdır?

Dinimiz İslam’da burçların ele alınışı, astronomi ilminin konusunu teşkil edecek derecede mevcuttur. Araştırmalar ve uzay incelemeleri denilebilir özetle. Ramazan ayının ve kadir gecesinin tespiti, namaz vakitleri olarak izah etmemiz mümkündür. Eskilerin “ilm-i nücum” olarak ifade ettiği astronomi, üzerinden çalışılan ve çalışılmakta olan bir ilimdir. yüce kitabımız Kuranı Kerim’den destek görür. lakin, astronomi bilgilerini burçlara dayalı bir takım gaybi haberler üretmekte ve gelecek hesapları yapmakta kullanmanın, yani “astroloji” olarak bilinen falcılığın gerçekte yeri yoktur. Bu açıdan, Tevhîd inancına tamamen terstir. Hayatımız üzerinde Rabbimiz’den yüce Mevla CC’dan başka bir tesir sebebi aramak boşunadır. Gaybı yaratıcımızdan başka bilen olmadığı gibi, onun bizleri yaratırken bahşettiği karakter ve diğer özelliklerimizi de yıldızlardan gelen ışınlarla ilişkilendirmek yanlıştır.

İslam’da Burçlar ve Burç Falı → Burçlar İslam’da Günah mıdır? başlıklı bu yazımızda sizlere; islami burç uyumları, burçların dindeki yeri sorularla islamiyet, islamda burçlar cübbeli, marifetname burçlar ve özellikleri, burçların dinimizdeki yeri nihat hatipoğlu, burçların doğruluğu, kuran’a göre burç hesaplama ve peygamber efendimizin burçlarla ilgili hadisi arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.