İslam’da Mastürbasyon Günah mıdır?

Elle tatmin, İslam alimlerin çoğuna göre caiz değildir ve haram sayılmaktadır. Peygamberimizin gösterdiği yol, İbni Mesud’un rivayet ettiği hadiste şöyle buyrulmaktadır: “Ey gençler topluluğu, sizden evlenmeye gücü yeten evlensin. Çünkü evlilik gözü harama bakmaktan son derece önleyici, iffeti de en iyi koruyucudur. Evlenme masrafına gücü yetmeyen kimse de oruç tutsun. Çünkü oruç. kuvvetli bir şehvet kincidir.”

Alimler arasındaki genel görüş şu şekildedir: “Bekar kimse harama gireceğinden korktuğu zaman şehvetini teskin için istimna caizdir. Bu işinden dolayı ne sevap, ne de günah kazanır. Fakat sırf lezzet almak için yaparsa günahkar olur.” Özetle mastürbasyonu alışkanlık haline getirmek makul bir insana yakışmayan çirkin bir iş olur.

Aşırı mastürbasyon ile üzüntü, dalgınlık ve aşağılık duygusu ile beraber; pişmanlık ve ruh sıkıntısı oluşacaktır. Yine bir kısım sinir bozukluklarının yaşanabileceği, el ve kol titremesi, baş dönmesi, uykusuzluk, kalça ve bacaklarda dermansızlık, yorgunluk, hafıza zayıflığı, dikkatsizlik, unutkanlık, ezber güçlüğü, vücudun kuvvetten düşmesi, erken boşalma, idrar yolu hastalıkları ve sinirlilik halleri de oluşabilir.

İslam, evlenme imkanı bulamayanlara nafile oruç tutmalarını tavsiye eder. Boş vakitleri yararlı şeylerle değerlendirmek, hayırlı arkadaşlar seçmek, cinsel hisleri tahrik eden yayınlardan kaçınmak, ilim ve zikir meclislerine katılmak, soğuk banyo ve spor yapmak inşallah faydalı olacaktır. Allah (CC) ve meleklerin her an bizleri denetleyip gördüğünü, gizli açık her halimizi bildiğinin şuurunu taşırsak, çok sürmez kendi kendimizi denetlemeye başlarız.