İsmi Kuran’da da Geçen Ebabil Kuşunun Özellikleri

Ebabil kuşu nasıl bir kuştur, özellikleri nedir sorularının yanıtlarını sizler için arayacağız.

Ebabil kuşu, kırlangıç akrabalarına göre uzun kanatlara sahip daha uzunca ve kavisli bir kuştur. Gece-gündüz rahatça havada kalabilir ve uçarken uyuyabilirler. Geceleri görüş kaybı yaşamayan bir türdür. Yalnızca üreme zamanlarında yerde konaklayıp, kayalık ve yüksek yapıların çatılarında yuva kurar ve uyurlar. Tiz çığlıklarla sürüler halinde uçarlar. Diğer kuşlar gibi dik bir şekilde ayaklarının üzerinde duramazlar. Ülkemizde ilkbaharda görülmeye başlar, sonbaharda güney bölgelere göç ederler.

Ebabil Kuşu Hakkında Bilgi

Çıkardıkları seslere ek olarak görüntüsüyle de ebabil kuşları görenleri büyüler. Yaklaşık 17 santim civarındaki bu Dünyanın en esrarengiz kuşları Ebabil (Apus apus), sağangiller (Apodidae) familyasından gelir. Umumiyetle kentlerde görülebilen bu çekici kuş türü, kırlangıç kuşlarıyla benzediği için zaman zaman karıştırılabilir. Ebabil kuşlarının yaşam sürelerinin neredeyse yüzde 90’ınını havada süzülerek geçirir. Ebabil kuşlarının çok sayıda farklı türü görülebilse de Türkiye’de bu türlerden 4 tanesi mevcuttur. Bu kuşlar göçmenler arasında yer almaktadır. Türkiye soğuk bir ülke olduğu için kış aylarında Afrika’ya giderler. İlkbaharın sonuna doğru ise tekrar Türkiye’ye dönerler. Ebabil’lerin günümüz şartlarında ortalama yaşam süreleri 27 sene civarıdır. Yuvalarını kalabalık yerlere yapmamayı tercih ederler. Avustralyalıların bumerangına benzer kanatları, kısa ve çatallı bir kuyruk yapıları, genel olarak kahverengi renkleri vardır. Ebabil gökyüzünde siyah renge de bürünebilmektedir.

Uçarken kanatlarını kapatmazlar yuvaları çatıların uzakça noktasındadır ve hızlı hareket edebilirler. Ebabil kuşu insan dahil tüm canlılardan kaçmaya çalışır ve bunun için hızlı ve çevik bir vücut yapısına sahiptir. Bu kuşları beslenirken ya da karada görmeniz imkansıza yakındır.

Yüce kitabımız Kuran-Kerim’de de kendisine yer bulan Ebabil kuşları Kabe’yi yıkmaya gelen; dönemin en acımasız İslam düşmanı Ebrehe ve kalabalık fil ordusunu gagalarındaki taşları atarak perişan etmişlerdir. Ebabil kuşları Kuran-ı Kerimde geçen nadir kuşlardandır. Bu kuşlar Fil Suresinde karşımıza çıkar.

İsmi Kuran’da da Geçen Ebabil Kuşunun Özellikleri başlıklı bu yazımızda sizlere; ebabil kuşu hikayesi, ebabil kuşu fiyatları, ebabil kuşu özellikleri, ebabil kuşu ne yer, ebabil kuşu sesi, ebabil kuşu neyin habercisi, ebabil kuşu kuran ve ebabil kuşu görmek arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir