İstanbul’daki İlk Trafik Kazası → Tarihe Geçen İlk Trafik Kazası ve Şok Gerçek ←

frederica rasi, arnavut idris, ilk trafik kazası, istanbul’daki ilk kaza, ilk trafik kazası, tarihin ilk trafik kazası hakkında detaylı bilgiler.

Bundan tam 103 yıl önce, 28 Mart 1910 günü Beşiktaş’ta gerçekleşen kazayı ufak tefek sıyrıklarla atlatan taraflar için bu mevzu pek de önemli olmamış olacak ki kayıtlara geçen ilk olay Şişli Camisi önünde yaşanan ölümlü kaza olarak hatırlanır.

Sürat felakettir sözünü ilk hatırlayan, Frederica Rasi isimli İtalyan bir elçilik bir memuru olur. 26 Ocak 1912 gecesi Şişli camisi yakınlarında Arnavut İdris lakaplı bir vatandaşa çarparak yaralayan Rasi, kaza sonrası kaçarak, “olay mahallinden ilk kaçan kişi” unvanını da kazanır. Allah’tan polisimiz hızlıdır da Pangaltı’da ihtar ateşi ile şahsı yakalar.

Tabi o günlerde magazin, medya vs yok. Halk için bu olay büyük bir dedikodu malzemesi olur ve günlerce konuşulur…

istanbul'daki ilk kaza

Etfal hastanesine kaldırılan talihsiz Arnavut ise maalesef kurtulamaz… İtalyanlar mağdur aileye yüklü bir miktar tazminat ödemeyi teklif eder; bir de üstüne, “çekeriz biz o memurun kulağını” ayarıyla bizimkileri yumuşatır. Dosya’da ertesi gün kapanır gider.

Şimdilerde trafik, malumunuz “berbat” kelimesiyle ifade edilemeyecek kadar kötü durumda… Emniyetin internet sitesinden aldığım güncel veriler bakın olayın vahametini nasıl özetliyor:

  • 2011’deki toplam kaza sayısı: 278,353
  • Ölümlü kaza sayısı: 2,032
  • Yaralanmalı kaza sayısı: 108,771
  • Toplam ölü sayısı: 2,582
  • Yaralı sayısı: 194,149
  • TL cinsinden maddi kayıp: 1,041,780,270

Bir yıl içindeki insan kaybımız, ABD ve koalisyon güçlerinin Afganistan’da bugüne kadar verdiği kayıplardan fazla. Adamlar bugüne kadar 2,859 askerini kaybetmiş… Özetle her yıl, büyük bir savaştaymışız gibi insan kaybediyoruz.