İstemi Yabgu Kimdir?

İstemi Yabgu ya da İstemi Kağan; Göktürk Kağanlığı’nın kurucusu olan Bumin Kağan’ın kardeşi, hakan, yabgu ve elçidir. Doğum tarihi belli değildir. Batıya bir sefer hazırlığı içindeyken 576 yılında öldüğü bilinmektedir. Avarlara karşı girişilen seferde on boyun başbuğluğunu yaptı. 552′de yabgu unvanını aldı. Bumin Kağan’ın yanında batı kanadını (Sonraki Batı Göktürk Kağanlığı) yönetmiştir. 552′de Bumin Kağan ölünce, yerine üç oğlu arka arkaya geçtiler. İstemi Kağan, batı sınırında bulunan Avarları yendikten sonra Akhunlarla karşı karşıya geldi.

Çin’e seferler düzenlemiş, Akhunlar’ın elindeki İpek Yolu’nu ele geçirmek için Sasanilerle ittifak yapmıştır. Bu ittifak sonucunda Akhunlara son verilmiştir. Ancak bir süre sonra Sasaniler’in İpek Yoluna göz dikmesi üzerine Bizansla ittifak yapmış ve Sasaniler’i zor durumda bırakmıştır. Devlet döneminde en geniş sınırlarına ulaşmıştır. Devlet yönetimi sırasında ağabeyine saygılı davranmış, Bumin Kağan hükümdarlığına tepki göstermeyerek merkezi otoriteye sahip çıkmıştır.

İstemi Yabgu

Bizans İmparatorluğu ve Sasanilerle diplomatik ilişkileri güçlendirmiştir. Kendisi hakkında Bizans arşivlerinde geniş bilgi bulunur. Bizanslar tarafından ‘Stembis Dizaboulos’ olarak bilinir.

İstemi Yabgu Kimdir? başlıklı bu yazımızda sizlere; istemi yabgu dönemi, istemi yabgu ne demek, istemi yabgu dönemi maddeler halinde, istemi yabgu yanq soux tegin, mukan kağan kimdir, istemi yabgu hangi devlet, istemi kağan, tong yabgu arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir