İsviçre Hakkında İlk Kez Duyacağınız Bilgiler

Haritada batı Avrupa’da kolayca görebileceğimiz; dünyanın en zengin ülkelerinden birisi olan İsviçre (İsviçre Konfederasyonu); kuzey sınırında Almanya, batıda Fransa, güneyde İtalya ve doğusunda Avusturya ile Lihtenştayn ile komşudur. 26 kantondan oluşan federal bir cumhuriyet olan İsviçre, 41.285 km2 yüzölçümüne sahip gelişmiş bir ülkedir. İsviçre’nin denize kıyısı bulunmaz, İsviçre Platosu, Alpler, ve Jura Dağları arasında sıkışmış bir durumdadır. Yaklaşık 8,5 milyonluk bir kalabalığa sahip İsviçre’de nüfus çoğunlukla en gelişmiş şehirlerin yer aldığı plato bölgesinde kalabalıklaşmıştır. Bu kentlerin arasında iki küresel kent ve mali çekim merkezleri olan Zürih ve Cenevre de yer alır.

2002 senesine kadar Birleşmiş Milletler’e katılmamış, Kızılhaç’ın doğduğu ülke olan İsviçre’de 1815’ten bu yana bir savaş durumu yaşanmamıştır. İsviçre; filmlere, romanlara konu olabilecek uzun süreli bir silahlı tarafsızlık tarihine de sahiptir. Ülke, Schengen Bölgesinin bir parçasıdır – AB ve Avrupa Ekonomik Alanının bir üyesi ise değildir.

Yaşam kalitesi istatistiklerine göre Zürih ikinci Cenevre ise Dünya’da sekizinci sıradadır. Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça konuşulan bölge ve vadileri ile İsviçre dil ve kültür açısından dört ana bölgede incelenir. Nüfusun neredeyse tamamının Almanca konuşmasına karşın ortak etnik yahut ortak dile bağlı bir ulus birliğinden söz edilemez. Konfederasyonunun 1 Ağustos 1291’de kurulduğu kabul edilir ve her sene yıldönümünde İsviçre Ulusal Günü kutlanır. Bir devlet olarak İsviçre Federal Anayasasının 1848’deki kabulünden bu yana varlığını sürdürmekte olan İsviçre, 1920’de Milletler Cemiyeti’ne ve 1963 yılında da Avrupa Konseyi’ne katıldı. I. Dünya Harbinde tarafsızlığını açıklayan ülke askeri olarak savaşa katılmadı. II. Dünya Savaşında da tarafsızlık olduklarını açıkladılar, o yıllarda bir Alman müdahalesi planlansa da bu yaşanmadı. Savaş süresince 300 binden fazla mülteci ülkelerine sığındı ve merkezi Cenevre’de bulunmakta olan Uluslararası Kızılhaç Komitesi bu süreçte oldukça önemli bir görev üstlendi. 

Her İsviçre vatandaşının okullarında anadilinden başka İsviçre’nin resmi dillerinden birini öğrenmesi zorunlu tutulur. Bu nedenle İsviçrelilerin büyük çoğunluğu en azından iki dil konuşabilir.

  • Uluslararası Basketbol Federasyonu; FIFA ve UEFA, Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Bisiklet Birliği Zürih, Lozan ve Aigle gibi kentlerde bulunur.
  • Ülke vatandaşlarının, İsviçreli Vatikan Muhafızları ya da çifte vatandaşlar haricinde, başka bir ülkede askeri görevler alması yasalarla engellenmiştir. Zorunlu askerlik hizmeti tüm erkek İsviçre vatandaşlarını kapsamaktadır, kadınlar da gönüllü olarak askerlik hizmetinde bulunabilirler.
  • İsviçre’de bugüne kadar üç genel seferberlik ilan edildi. İlki 1870-1871 Fransa-Prusya Savaşı dolayısıyla ilan edildi. İkincisi 1914’ün Ağustos ayında, I. Dünya Harbinin patlak vermesi üzerine ilan edildi. Ordunun üçüncü ve son seferberliği ise 1939 Eylül’ünde, Almanların Polonya topraklarına üzerine saldırması üzerine gerçekleşti.
  • Bir hukuk devleti olan İsviçre’de mahkemeler hükumetten ve parlamentodan bağımsızdır. 26 kanton federal hukuka aykırı olmamak şartıyla anayasa ve yasalarına sahiptirler. Kişibaşı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla incelendiğinde; ABD, Japonya ve diğer gelişmiş Avrupa ekonomilerinin önünde yer alırlar.

Bankacılık faaliyetinin yüzde 50’den fazlası UBS AG ve Credit Suisse’in kontrolündedir. Gizlilik ilkesi esastır. Toplamda 385 banka faaliyet gösterir. Ülke; bankalarındaki 2 trilyon dolarlık mevduatları ile en büyük offshore merkezi durumundadır. Hesaplarındaki gizlilik prensipleri yüzünden, AB ve ABD tarafından yoğun baskı altındadırlar. 

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir