John F. Kennedy Hakkında Bilinmeyenler

29 Mayıs 1917’de Brooklyn’de doğan John F. Kennedy; Patrick Kennedy ve Elizabeth Fitzgerald’ın 9 çocuğundan ikincisi olarak dünyaya gelir. Katolik dinsel eğitimleri ile büyüdü. 1940’ta Harvard Üniversitesi’nden mezun oldu. Londra büyükelçisi babasının 1938’de sekreterliğini üstlendi. ABD Deniz Kuvvetleri’ne 1941’de katıldı. İki sene sonra Büyük Okyanusya güneyine gönderildi ve idarecilik yaptı. Komutasındaki geminin bir Japonlar tarafından batırılması ile ağır şekilde yaralandıysa da, mürettebatını kurtarmayı başardı ve bu kahramanlığı madalya ile ödüllendirilerek 1945’te İkinci Dünya savaşını noktaladı.

Akademik bir kariyer ya da gazetecilik düşlediği yıllarda; babasının siyasete atılmak üzere yetiştirdiği ağabeyi Joe’nun Dünya Savaşındaki ölümü sonrası siyasetçi rolünü istemeyerek de olsa üstlendi. 1946’da henüz 29 yaşındayken kongre üyeliğine seçildi. Dış politikada Soğuk Savaş’ı, Truman Doktrini’ni ve Marshall Planı’nı ilk destekleyenlerden oldu. Truman yönetiminin Asya politikasını ise sert bir şekilde eleştirdi.

John F. Kennedy; 1952’de 27 yaşındaki kardeşi Robert Kennedy’nin yönettiği kampanya ile Massachusetts eyaletinden senatör seçildi. 12 Eylül 1953’te sonradan Jackie Onassis olacak Jacqueline Lee Bouvier (Jackie Kennedy) ile evlendi. Evlendiklerinde Jacqueline 24, Kennedy ise 36 yaşındaydı. 1956’da kaleme aldığı Cesaret ve Fazilet Mücadelesi adlı kitabı ile bir yıl sonra gazetecilikteki en büyük ödül olan Pulitzer’i kazandı. ABD’nin en genç ve ilk Katolik başkanı olan Kennedy, Cumhuriyetçilerin adayı (ilerleyen senelerde kendisi de başkan seçilecek) Başkan Yardımcısı Nixon’ı yalnız 113 bin oyluk bir farkla geçerek 43 yaşında ABD başkanı oldu.

John F. Kennedy

1400 kadar Castro karşıtı Kübalı sürgünü ABD Donanması’nın yardımıyla Küba’ya çıkartma ve işgal planı “Domuzlar Körfezi” fiyaskoyla sonuçlandı. Tüm kayıpları ve ölümleri üstlenen Kennedy, sonrasındaki Küba füze krizini iyi yöneterek durumu eşitledi. İç politikada; otel ve lokantalardaki ırk ayrımını kaldıracak bir yasa önerdiyse de Kongre karşısında başarılı olamadı.

22 Kasım 1963 cuma günü 12:30’da eşiyle birlikte üstü açık bir arabada Dallas’ta bir konvoyda ilerlediği sırada ateş açıldı. Ense ve başından iki kurşun yarası alan Kennedy, Parkland Hastanesi’ne götürülürken yolda öldü. Aynı araçta bulunan Teksas Valisi John Connally, ağır yaralarına rağmen kurtarıldı. Başkan Yardımcısı Lyndon Johnson aynı gün içinde yemin edip başkanlığı üstlendi. Kennedy’nin cenazesi Washington’da düzenlenecek dini tören sonrasında Arlington Ulusal Mezarlığı’nda nakledildi.

Mezarı 1967 senesinde aynı mezarlık içindeki bugünkü yerine alınır. Ölümünde Mossad’ın ve nükleer programına karşı çıktığı İsrail’in etkili olduğu sıkça dile getirilen en güçlü dedikodudur.

Cinayetin, tek başına hareket eden kesin nişancı katil Lee Harvey Oswald tarafından işlendiği resmi komisyon tarafından ifade edilse de, Harvey Oswald, Kennedy’ye yaptığı suikastten iki gün sonra Jack Ruby tarafından öldürüldü. Meclisin; Suikast Komitesinin araştırma dosyaları, 2029 senesine kadar mühür altında kayıtlı olacaktır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir