Joseph Goebbels Hakkında Bilinmeyenler

Hitler’in en yakın arkadaşlarından biri ve fikirlerinin sadık savunucularından Alman politikacı Dr. Paul Joseph Goebbels (doğumu: 29 Ekim 1897 Mönchengladbach – ölümü: 1 Mayıs 1945, Berlin), 1933 ilâ 1945 seneleri arasında Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı yaptı.

Goebbels, 1917 senesindeki lise mezuniyeti sonrasında, bedensel engelli oluşu sebebiyle savaş hizmetine uygun bulunmasa da kısa bir süreliğine büro askerliği yapar. Filoloji, antik filoloji ve tarih okur. 1921’de 18. yüzyıl romantik draması üzerine kaleme aldığı teziyle felsefe doktorasını tamamladıktan sonra, 1922’de Dr. Phil. unvanını aldı ve gönüllü gazetecilik yaptı. 1923’te banka memuru ve borsacı olarak çalıştı. Sonrasında işsiz kaldı. Roman ve oyunlar yazsa da yazdıkları yayınevleri tarafından pek beğenilmez. Sağ ayağı sola ayağından üç buçuk santim kısa olduğu için topallayarak yürüdüğü kaynaklarda geçmektedir.

İlk defa 1923 yılında Nazilerle ve Nazi partisi ile tanıştı, 1925’te Nazi Partisi’ne girdi. Zekâsıyla ve yeteneği parti içinde hızla yükseldi; Partinin Berlin bölge liderliği, Rheinland-Kuzey bölgesinden sorumlu idari amirlik, ilgili gazetelerde yazı işleri müdürlükleri gibi görevlerde bulundu. 20 Mart 1928’de Parlamento’ya (Reichstag) girdi. 1930’dan itibaren Propaganda Sorumlusu oldu. 1933 senesinde Nazilerin iktidara gelişinin ardından 13 Mart 1933’te Propaganda Bakanı oldu. Yaptığı ilk işlerden biri Yahudi ve Nazi karşıtı tüm kitapları Berlin’in Bebel Meydanında yaktırmak oldu. Devamında Almanya’daki bütün haber kaynakları üzerinde tam kontrol sağladı.

Harbin istekli savunucularından Goebbels halkını büyük çapta bir askeri muharebeye hazırlamak için elinden geleni yaptı. II. Dünya Savaşı yıllarında diğer Nazi liderleri ile ittifaklar kurarak güç ve nüfuzunu artırdı. 1943’te Hava Savaşı Sivil Savunma Önlemleri Müfettişi oldu. 1943 sonlarında savaşın Almanların aleyhine dönmesinden sonra propagandalarını iyice artırdı.

Hitler; halktan birisi, yiğit ve yürekli olarak anlatılmaya çalışılmış, halkı ve ülkesi için canını vermeye hazır, kendisi için zerre bir şey istemeyen bir profil ile kitlelere empoze edilerek, yurttaşlarının sonuna kadar ona destek verilmesine çalışılmıştı. Yazılı ve görsel basın, baskı ve güç ile denetim altına alınarak yapılabilecek bütün eleştiriler bertaraf edilmekteydi. Fişleme, baskı, takip ve gerektiğinde öldürmeler Goebbels yıllarının olağan işlerindendi. Temel düşünce felsefesi “öyle bir büyük yalan söyle ki herkesi inandırabil” olmuştur. Büyük Yalan teorisinin temel taşlarından birisi olan, kandırma ve uyutma yöntemini büyük bir ustalıkla sahnelemiştir. 

Joseph Goebbels Nasıl Öldü?

Goebbels harbin son senelerinde ilan edilecek topyekün saldırı projesinin de mimarlarındandır. 25 Eylül 1944’te Berlin bölgesinde Deutscher Volkssturm kumandanı oldu. Son anlarına kadar Hitler ile Berlin’de kaldı. Hitler’in intiharının ardından 1 günlüğüne Üçüncü Reich’ın Şansölyeliğini yaptı. Son dakikalarında karısı Magda Goebbels önce altı çocuğuna zehir vererek öldürdü. Kısa süre sonra Goebbels önce eşini sonrasında da kendisini vurarak intihar etti. Karısının ve kendisinin cesetleri vasiyeti üzerine yakıldı.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir