Kabe Baskını ve Bilinmeyenler

kabe baskını, kabe baskını amerikanın oyunu, kabe baskını fethullah gülen, kabe baskını fetullah gülen, kabe baskını 1979, kabe baskını wiki, kabe baskını kitabı, kabe baskını vaazı, kabe baskını kitap, kabe baskını mehdi hakkında haberler içeren makale:

Kabe baskını yazımı okuyan değerli bir okuyucumuz, o dönemde, yani 1979 Kasım ayında ülkede yaşadığı ve olaylara tanıklık ettiği için duruma farklı bir bakış açısından yaklaştı. Kendisinin görüşlerini; hatırlayabildiğim kadarıyla aktarmak isterim zira 10 dakika kadar telefonda konuşmuştuk ve ayaküstü olduğu için not alma imkanım da olmadı. Tabi yorumlarını bir kaç internet araştırmasıyla da desteklemek isterim. Eğer makalede yine güncellenmesi gereken olası hatalı (!) yerler olursa bana ulaşması – ulaşmanız kafidir. Özetle olayların arkasında bir grup “İslamcı muhaliften” ziyade dış güçlerin etkili olduğundan bahsetti! 

Kabe Baskını

Öncelikle, o dönemdeki Arabistan üniversitelerinde Afrika kökenli çok değerli İslam bilginleri – gençler yetişmekte. Bir nevi İslami misyoner diyebileceğimiz bu gençler bölge ülkelerinin kalkınması ve dini değerleri öğrenmesi açısından da kıtada mühim vazifeler alıyorlar.. Bu olaydan sonra, Afrika’ya tanınan öğrenci kontenjanın da düşürüldüğü ifade edildi. Diğer yandan yabancı güçlerin Kabe alanına girmediği de okuyucumuz tarafından vurgulanan bir başka husus. Durum; bir nevi “büyük orta doğu projesinin” ilk şekillendirici adımı olarak değerlendirilebilir.