Kabe Hakkında Hiç Duymadıkların

Kutsal kitabımız Kuranı Kerimde; İbrahim ve oğlu İsmail tarafından inşa edildiği bildirilen İslam dininin ilk ve en kutsal mekanı, namazlar sırasında yöneldiğimiz Kabe’nin (الكعبة المشرفة‎), esasen melekler tarafından Hz. Adem ve Hz. Havva yaratılmadan önce yapıldığına inanılır. Hz. İsmail tarafından Mekke şehrinde tekrar aynı yerde yapılmış, temelleri yükseltilmiştir. [Bakara 127] Mevcut hali 16 metre yüksekliğindedir. Etrafında Kuranda 16 ayette bahsedilen Mescid-i Haram bulunur. 361 bin metrekare alanı kapsayan alan Hac sırasında 6 milyon hacıya ev sahipliği yapar. Hac İslam’ın 5 temel şartından biridir.

Çatı ve kubbesi olmayan, son derece sade bir şekilde inşa edilmiş Dünya’nın en eski yapısı Kabe, bildiğiniz üzere küp şeklindedir. 200 metrekarelik değerli ipek örtüsünün milyonlarca dolar değerinden olduğu söylenmekte. Kabe’yi ilk gördükten sonra yapılan duanın kabul olacağına dair yerleşmiş bir inanç bulunmakta.  Arafat dağı civarına gidecekleri ‘hırsız maymunlara’ karşı uyarmakta da yarar var zira elinizden çantanızı yiyeceğinizi kapıp kaçarlar.

Kabe

Yazımızın temelini oluşturacak ‘Altın Oran’ ise; doğadaki canlı ve cansız oluşumlarda bulunan özel bir orandır. Piramitlerin tasarımında dahi bu oranın kullanıldığından bahsedilmektedir. Sanat ve mimaride yüzyıllardır örnekleri görülmektedir.  Pi (π) gibi irrasyonel bir sayıdır ve değeri şudur: 1.618033988749894. Mevcut harita incelemelerindeki bir kaç km’lik ufak farklara rağmen Altın Oran noktası Mekke’den asla dışarı çıkmaz ve Kabe’yi içine alan kutsal daire içinde kalır. Mekke’nin kuzey kutup ile güney kutup noktasına olan uzaklığının oranı tam olarak 1,618 yani altın orandır. Ayrıca Mekke şehrinin Güney kutup noktasına olan uzaklığı ile iki kutup arasındaki uzaklığın birbirine oranı yine 1,618 dir.

Ali İmran Suresi 96. ayetinde Mekke ile Altın oran ilişkisi Yaratıcımız tarafından da belirtilmiş. Ayetin tüm harf sayısı 47 dir. Harf sayılarının altın oranını aldığımızda Mekke kelimesinin işaret edildiğini görürüz. 47 / 1,618 = 29,0 . Ayet başından Mekke kelimesine kadar tam 29 harf vardır. Aynı dünya haritasındaki gibi. Eğer bir harf fazla yada eksik olsa idi bu oran asla oluşmayacaktı.

Kabe Hakkında Hiç Duymadıkların başlıklı bu yazımızda sizlere; kabe’nin tarihi, kabe hakkında bilgi, kabe içi, kabe neden kutsal, kabe nedir, kabe içinde ne var, kabe resmi ve kabe canlı arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye çalıştık umarım beğendiniz.

Son olarak belirtelim, Kabe yılda 2 kere zemzem ve gül suyu ile yıkanır.