Kabızlığı Gideren Yiyecekler

Haftada üç yahut daha az miktarda tuvalete çıkmak, özetle dışkılamada güçlük kabızlık olarak tanımlanmakta. Dışkının tam atılamaması, dışkıda incelme yahut ağrılı acılı durumlar da kabızlık olarak bilinmekte. Nüfusun neredeyse %30’na varan yaygın bir problem olduğundan genel bir sıkıntı olarak adlandırabiliriz. Kadınlarda erkeklere nazaran 3 kat daha fazla görülebiliyor. Dünyada her üç kişiden biri, ömrünün belli bir kısmında rektum veya anüs rahatsızlığından şikayetçi olmuştur. Tedavi görenlerin sayısı ise azımsanmayacak kadar çoktur.

İlaçlı bağırsak filmi, kolonoskopi ve detaylı makat muayenesi ile tanı konulabilmekte; çeşitli diyetler, dışkı gevşeticiler, lavman ve cerrahi yöntemler ile sonuca gidilebilmektedir. Son dönemlerde uygulanan bir diğer tedavi şekli de biofeedback tedavisidir. Genel bir ifadeyle, dışkılama esnasında zorlanılması, yani bu işlevi uzun bir sürede ve efor sarf ederek gerçekleştirmek bir kabızlık durumunun varlığına işaret olabilir.

Yetersiz sıvı ve lif alımı, hipotiroidi de denen hormon durumları, şeker hastalığı, tiroidin az çalışması gibi metabolik rahatsızlıklar veya bazı ilaçlara bağlı olarak da durum gelişebilir. Kabzılık süresinin uzamasına bağlı olarak, dışkı sertleşip taşlaşmış dışkı (fekal impaksiyon) şeklini alabilir bağırsak düğümlenmesine yol açabilir. Bol su içmek, meyve ve sebzelere ağırlık vermek, hareket edip spor alışkanlığı kazanmak, posalı yiyecekleri yine bol su ile tüketmek, doğal meyve suları içip şekerden mümkün olduğunca uzak durmak, salata yoğurt gibi gıdalara keten tohumu eklemek ve özellikle pirinçsiz hazırlanacak zeytinyağlı bir pırasa ile bir süre beslenmek rahatlatıcı olacaktır. Son dönemlerde popüler olmaya başlayan probiyotik yoğurtlar da önerilenler listesinde yer alır. Son çare olarak başvurulması gereken müshil ise hekim denetiminde kullanılmalıdır. Saf zeytinyağı da atlamadan belirtmemiz gerekenler listesindedir.

Bu arada son bir notum var; 9og.org olarak çevrimiçi anketlerden para kazanıyoruz. YSENSE ile oturduğun yerden para kazanabilirsin. Tek yapman gereken anketleri tamamlamak ve 50 dolar olmasını beklemek! Aklına takılan sorular için iletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsin. Merak etme son derece güvenli.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir