Kaç Saatlik Uyku Yeterlidir?

Hayatının neredeyse üçte birini uyuyarak geçiren insanlar üstünde detaylı bir araştırma yapılır. Binlerce denek üzerinde çalışan meşhur İsveçli bilim insanları, uyku süresi ile yorgunluk arasında bir ilişki olmadığını ortaya koydu. 20’li yaştakiler için ortalama sekiz saat, 60 civarındakilere ise günde altı saat uyku yeterli oluyormuş. Bu analiz ile; uyku süresinin, uykuyu yeterince almakla ilgili bir ölçüt olmadığı sonucu çıkmış. Ülkemizde de 2010 verileri ile görüyoruz ki; her 10 vatandaşımızdan üçü 8 saatten fazla uyuyor. Diğer yarısı ise 15 dakika içinde uyuyormuş.

İyi ve kaliteli bir uyku çekebilmek için; sadece uyku geldiği anda yatağa girmek, uygun ışık ve ses ortamı sağlayabilmek, kahve-kola-çikolata gibi uyarıcı besinleri saat 5’ten sonra yememek, alkol ve tütün almamak, ağır egzersizlerden kaçınmak, ağdalı yemekleri ve sıvı tüketimlerini azaltmak, öğleden sonra veya akşama yakın vakitlerde kısa kestirmeler yapmamak, yemek-tv-kitap gibi aktiviteleri yatakta yapmamak da şart. Yani yatağa sadece uyku hissettiğin zaman gir diyor uzman kişiler. Yine hekimler; uyku sorunu yaşayanların bir hafta doğada yalnız kalıp yapıp gün ışığı ile kalkmasının gayet yeterli bir “ilk” tedavi şekli olduğu konusunda ittifak ediyor. Açık hava ve bol güneş diğer etkili bir yöntem. Ülkemizde 10 kişiden birinin uykusuzluk yaşadığını düşündüğümüzde bu satılar mutlaka saklanmalı sanırız.

İnsanoğlu yaşlandıkça uyku süresi de değişmekte. Bebekler neredeyse 16 saate kadar uyuyabilirken büyükler 8 saatte durumu kurtarabiliyor. Yeni doğan bebeklerin 19 saatten fazla uyumaması tavsiye ediliyor. İleri yaşlarda uyku süresi git gide azalıyor (ortalama 6 saat kadar) ve derin uykuda geçen süre de kısalıyor. Ne kadar uyursam uyuyayım ertesi gün dinlenmiş hissetmiyorum diyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Günde sadece dört saatlik derin bir uykunun dahi yeterli olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Kişi için en uygun uyuma şekli, sağ veya sol tarafımız üzerine uzanılmasıdır.

İnsanoğlunun ne kadar uykusuz kalabileceği konusu ise senelerdir tartışılır durur. Cevap verelim. ABD’li bir üniversite talebesi, 11 günlük uykusuzluk sonrasında psikoza benzer bir klinik tabloya dalar ve deney de doğal olarak sonlandırılır. Uyku sevme durumu; obezite, yüksek kan basıncı, diyabet, kas kitlesi ve bağışıklık sistemi fonksiyonunda azalma ve depresyon gibi rahatsızlıklara da yol açabiliyor. Bir değişik bilgi de Japonya’dan paylaşalım: Japonya’da bazı şirketlerde, öğle uykusunun özendirilmesi için, bu saatlerde uyuyanlara özel mekanlar tahsis edilmekte ve durum için ek ücret ödenmekteymiş.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir