Kanlı Ay Tutulması Olayı

Son 500 yılda sadece 3 kez gerçekleşen “Kanlı Ay Tutulması” olayı, astronomi çevrelerinde dikkatle takip edildi. Kanlı Ay Tutulması, Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı hizaya geldiği sırada dünyanın gölgesinin Ay üzerine düşmesiyle birlikte Ay’ın kırmızı renge bürünmesi olarak açıklanıyor. 

2014 yılı içerisinde 8 Kasım’da, 2015 içerisindeyse 4 Nisan ve 28 Eylül tarihlerinde Kanlı Ay Tutulması durumu tekrar yaşanacak. 2014 içinde yaşanacak olan diğer tutulmalar ise şu şekilde: 29 Nisan güneş tutulması, 8 Ekim tam ay tutulması ve 23 Ekim kısmi güneş tutulması.

Kanlı Ay Tutulması Nedir?

Türkiye’de gündüz olmasından dolayı ne yazık ki 78 dakika boyunca süren hadiseyi Youtube’dan izleyebildik! Bu durum daha önce 1492, 1949 ve 1967 yıllarında gerçekleşmiş belirtelim. Yaşandığı her senede ise Din savaşları çıkmış. Durum Kuzey, Latin Amerika ve Karayipler’den izlenebildi. NASA, gerçekleşen ay tutulmasının 2019 yılına kadar Amerika’dan gözlemlenebilen son tutulma olduğunu açıkladı. 

ABD’li Papaz John C. Hagee, dörtlü Ay tutulmasının, Dünya’daki değişimin işareti olarak yorumlanabileceğini vurgulamış. Hagee, “Ortadoğu’da İsrail’i de kapsayan dramatik bir değişim olacak ve Dünya’yı etkileyecek” diyor. Mevcut Ay tutulmasının Yahudilerin Hamursuz Bayramı’na denk gelmesi de İsa peygamberin geri dönüşünün işareti olarak yorumlanıyor. Twitter’da #bloodmooneclipse etiketiyle paylaşılan gelişmeleri takip etmenizi öneririm.