Kanserli Ben Nasıl Anlaşılır?

Vücudunda çok fazla beni olan kişilerin deri tümörüne yakalanma riskinin yüksek olduğu, hekimler tarafından belirtilse de; vücudumuzda basit, doğumsal veya sonradan ortaya çıkan, doğal sürecinde gelişen benler de bulunabilmekte. Doktorlar, her insanın vücudundaki benleri düzenli kontrol etmesi gerektiğini dile getiriyor. Halk arasında “et beni” olarak isimlendirilen tümörlerin zararsız olduğu ve çok basit bir cerrahi müdahaleyle ortadan kaldırılabileceği biliniyor. Hekim olmasak dahi benlerimizi kontrol ederek, bunları değerlendirebilme şansına sahibiz.

Örneğin ben asimetrik bir görüntüye sahipse, kenarları kıvrıntılı veya düzensiz görünüm deyse bir doktora danışmak gerekebilir. Yine; kahverengi, siyah, kırmızı gibi birden fazla renk görülmeye başlamışsa, ebatları da 6 milimetre ve üzerindeyse tümör oluşumu bakımından risk altında olabileceğimizi söylemek olası. Şüphe duyuluyorsa, tam bir tanı koyabilmek mutlaka bir dermatoloğa başvurmak akıllardaki soru işaretlerini gidermek adına en doğru yol olacaktır. Çok fazla bene sahip olmak düzenli bir tıbbi takibi gerektirir. Benlerin kanserleşmiş olsa dahi, kesilip alınmasının hastalara hiçbir olumsuz etkisinin olmadığı kesin olarak kanıtlanmıştır. Aksine risk grubunda olan ya da kanser değişimlerinin başlamış olduğu bir benin alınmaması, teşhis ve tedavide geç kalınması önemli zararlar doğurabilir. Vücudu güneş ışınlarından korumak ve uzun süre güneş ışığına maruz bırakmamak da önemlidir. El ve yüz gibi güneş etkisine nispeten daha açık alanların yanı sıra genital bölgedeki benler de sağlık açısından dikkatle takip gerektirir.

Girişte de belirttiğimiz gibi, farklı renklerde ve sınırları tam olarak belirlenemeyen benlerin melanoma dönüşme riski mevcuttur. En tehlikeli cilt kanseri türlerinden olan melanom, diğer kanser türlerine nazaran nadir görülmekle birlikte erken teşhis edilmediği takdirde ölümle neticelenebilir. Erken teşhis sonrası hastanın tam olarak tedavi edilmesi mümkündür.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir