Kansızlık Gebeliği Tehdit Ediyor

Gebelik dönemlerinde sıkça rastladığımız kansızlık, yurdumuzda ve dünyada ne yazık ki ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Zaman zaman erken doğumlara, sonrasında kanama riskine, yüzde 60 gibi yüksek bir oranda da annenin kaybına dahi yol açabilen kansızlık sorununu; folik asit, demir ve B12 vitamini takviyeleri ile kolayca tedavi edilebilir. Tüm anne adaylarının kan değerlerini bilerek düzenli gözetim ve takip altında olması, bebek ve anne sağlığı açısından hayati öneme sahip. Hekim desteği almak son derece önemlidir.

Halk arasında kansızlık yani anemi olarak bilinen bu sorun, kandaki hemoglobin seviyesinin 11 mg/dl’nin altına inmesi olarak özetlenebilir. Gebelikte sık karşılaşılır bir durumdur. Anne adaylarında çabuk yorulma, halsizlik, mide-bağırsak problemleri getirebilir. Ayrıca girişte de belirttiğimiz gibi erken doğumlara ve doğum sonu kanamalara yol açabilir. Kansız annelerden dünyaya gelen bebeklerde ise, davranış bozuklukları ve gelişme geriliği görülebilmekte. Ayrıca erişkin dönemde rastlanabilecek hipertansiyonun da, daha anne karnında maruz kalınan kansızlık şartlarıyla ilişkili olduğu verilerle ortaya konulmuştur.

Üçüncü Dünya ülkelerinde gebelikte kansızlık vak’aları sıklığı yüzde 50’lerin üzerine çıkabilir ve durum; anne ölümlerinin yüzde 60’a yakınından sorumludur. Bilindiği üzere; demir ve folik asit eksikliğinde kansızlık yaşanır. Ayrıca B12 vitamini eksikliği de kansızlığa bir nedendir. Tütün ürünleri kullananlar, vejetaryenler ve doğum kontrol hapı kullananlarda B12 eksikliği riski artar. Bu eksikliğinin kısırlıkla ilişkisi de bilinmektedir. Ayaklarda ve ellerde keçeleşme, halsizlik, karıncalanma ve konsantrasyon zorluğu gibi belirtiler bu eksiklikle ortaya çıkar. B12’ler hayvansal etlerde yüksek oranda mevcuttur. Gerekli görülmesi halinde kas içine iğne şeklinde veya ağızdan B12 ilaçları alınmalıdır.

Kansızlık kolayca giderilebilir!

Gebelikte anne adayının günlük demir gereksinimi artarak gebelik öncesi dönemin 2 katına ulaşır. Gıdalardaki demirin ancak yüzde 10 kadarı alınabildiğinden, ekstra demir kullanımı bu aylarda zorunlu hale gelir. Gebeliğin erken dönemlerinde demir eksikliği kan testleri ile belirlenmelidir. Hayvansal et ve vitamin C içeren gıdalarla takviye ihmal edilmemelidir. Kansızlık (anemi) görülmüyorsa 60 miligram gibi önleyici dozda demir verilebilirken; anemik gebelerde günlük doz 100 miligram ve üzerine çıkabilir.

Bebeklerde yarık dudak-damak veya spina bifida gibi önemli hastalıklara yahut erken doğumlara folik asit azlığı neden olabilir. Brüksel lahanası, brokoli ve ıspanak gibi sebzelerde folik asit bolca mevcut olsa da pişirme sonucu etkisi azalır. 400 mikrogram folik asit, gebelik öncesi önerilir. Belirgin eksiklik tespit edilirse günlük 5 miligram doz verilebilir. Epilepsi ilacı alan talasemi hastaları ve gebeler de mutlaka tedavi süresince folik asit kullanmalıdır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir