Karabasan Hakkındaki Korkunç Gerçekler

Kültürümüzde Karabasma (Garabasma) ya da Kıllı Yaratık olarak da bilinir. Kabusa neden olan varlık Karabasan, sözlük anlamıyla kötü şeyler görmek demektir. Farklı yörelerde Karakura veya Kamos adlı bir varlığın neden olduğuna inanılır. Nöroloji uzmanları durumun bir tür paralize olma (uyku felci) hali olduğunda hemfikir.

Uykunun bazı aşamalarında uyanılması durumunda uyuma doğal döngüsünü devam etmekte ve bilinç tam olarak açık kalsa dahi bedenimiz hareket edememektedir. Bu da tabi korkulara neden oluyor. Halk kültüründe ise kötü ruhların ve cinlerin bu tip durumlara neden olabileceği yine inanılan (!) diğer görüşlerden.

Karabasan hakkındaki İslami kaynakları da paylaşmak isterim.

Karabasan Basması

Çoğumuz, uykumuzdan çığlıklar atarak veya kötü rüyalar görerek hayatımızda bir çok kez uyanmışızdır. Uykuya daldıktan sonra doğa üstü bazı varlıkların (!) gelip göğse oturması, boğazımızı sıkması, nefes alamama vücudu oynatamama, bağıramama yardım alamama olarak tarif edilen müthiş bir panik tablosu olarak tanımlanır karabasan. Nadir olarak görülse de; tümör, kanser ve damar sorunları veya iltihap, beyin sapı kisti gibi durumlar bu tip nörolojik hadiselere yol açabiliyor işin teknik izahı bu şekilde. Benzeri sıkıntılar için hekimleri tavsiye etsek de gelin doğa üstü turumuzu sürdürelim.

İslam’da ve ilgili kaynaklarda ise olayın aslının olduğuna ancak tehlikeli bir tarafının olmadığına vurgu yapılır. Bazı cinlerin manyetik yönü ağır basan kişilere değişik hallerde görünmesi durumudur. Cinler hassas kişilerle ile irtibat kurabilirler.

Karabasan’a karşı yapılması gerekenler listesini de paylaşalım:

  • Daima abdestli olup, 2 rekat namaz kılıp abdestli yatmak.
  • 33 defa Sübhanellah, 33 defa Elhamdülillah ve 34 defa Allahü Ekber diyerek uyumak.
  • 7 kez Ayet-el Kürsi okuyup sağa, sola, arkaya, öne, alta ve üste üfleyip yedincisini üflemeden uyumak.
  • Fatiha, Nas, Felak, İhlas surelerini okumak.
  • Cevşen okumak ve üzerinizde Cevşen duasını bulundurmak.

Yatakta sigara külü, ekmek kırıntısı, pislik bulundurmamak şarttır. Elleri et kokulu yatmış bir insanın elini yalamaya gelirler, ağzı eli kokan pis kokulu insanlara gelirler denilerek durumun önemine dikkat çekilmiş. Bunları yemek için gelirler. Peygamber efendimiz sürekli abdestli ve temiz yatardı. Yatakların altını da temizlemek gerekir.

Genellikle 4-12 yaşları arasında sık görülür. Bazı çocuklar ayda 1-2 kere karabasan görebilir. Düzensiz uyku durumları – yatma şekilleri; ara sıra yapılan şekerlemeyi abartmak, çok fazla veya çok az uyumak, aşırı stres hali, ani çevre/yaşam tarzı değişimleri, hadiseden hemen önce görülen berrak bir rüya uyku felci dolayısıyla karabasan vakalarını tetiklemekte. Yine farklı kültürlerde hayaletleri tanımlamak için de bu tabire başvurulur. Bazen de doğum yapan kadının ölmesi Karabastı’ya bağlanır. Azerice de “hayalet” sözcüğünün karşılığı “Karabasma” olarak verilir. Ayetel Kursi, Nas ve Felak okumak ibadetleri aksatmadan tamamlamak ve abdest alarak uyumak en etkili çareleridir.

“Karabasan Hakkındaki Korkunç Gerçekler” başlıklı bu yazımızda sizlere; karabasan dinimizde yeri, karabasan kimlere çöker, karabasan resmi, karabasan nasıl geçer, karabasan nedir nihat hatipoğlu, karabasan nasıl yakalanır, karabasan video ve karabasan öldürür mü arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.