Karaciğer Hakkında İlk Kez Duyacağınız Bilgiler

Bir insan karaciğeri; hemen hemen 1,5 kilo ağırlığında, yumuşak-pembemsi-kahverengi, üçgen bir organdır. Karın bölgesinde; abdominal-pelvik bölgede diyaframın altında bulunan, eşitsiz büyüklüğe ve şekle sahip karaciğer; glikojen tutulması, kan hücresi üretimi, plazma&protein sentezi, hormon ve detosifikasyon da dahil olmak üzere birçok alanda işlevi bulunan hayati bir yapıdır.

İç organ olduğu için kaburgaların altındadır.  İnsanın iç organlarından en büyüğü olan Karaciğerin fonksiyonunu, uzun süreli kaybında bu organın yerine konabilecek başka bir telafi mekanizması yoktur.

Vücudun kan arzının yaklaşık yüzde 75 teminini sağlayan karaciğer, midenin sağ kısmını ve safra kesesi örter. Bu mühim organa iki büyük damar bağlanmıştır. İlki hepatik arter ve diğeri ise portal ven adı verilen damarlardır.

Karaciğer

Karaciğere dost sebze ve meyveler:

Katkılı ve yağlı besinler; alkol ve tütün karaciğeri fazlasıyla yormaktadır. Bu gibi zararlılardan uzak durmamız şarttır. Bunlar yerine lifli gıdalar tüketmekte fayda vardır. Karaciğere iyi gelen bir çok meyve ve sebzenin ilk sırasında enginar gelmektedir. Enginar, sindirime katkısı olduğu gibi kalp ve damar sağlığı açısından da önemlidir.

Enginar yaprağını demleyerek günde 1-2 fincan yemeklerden önce tüketebiliriz. Diğer bir besin kaynağı ise karaturp dur. Karaturp, karaciğerdeki atıkların zararlarını uzaklaştırmaya yardımcıdır. Salata yapıp tüketilir. Meryem ana dikeni, hepatit ve alkolün zararlı etkisini azaltmaktadır. Tere, havuç, bezelye, siyah zeytin, limon, üzüm, portakal ve sindirim sistemine iyi gelen biberiye de önemli katılar sağlar.

Karaciğere zararlı besinler arasında kırmızı lahana, yeşil zeytin salatalık, turp, tereyağı, kahve ve alkol sayılmakta ancak en doğru teşhisi ve tedavi yollarını size bir hekim gösterir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir