Karındeşen Jack Hakkında Özet Bilgiler

Romanlara ve belgesellere konu olmuş, tarihin en ünlü katillerinden Karındeşen Jack, ilk cinayetlerini Londra’nın doğusundaki “East End” semtinin “Witechapel” mahallesinde 1800’lü yılların sonunda işler. Solak katil, ABD’li Ted Bundy gibi sadece kadınları hedef alacaktır. O zamanlar bu bölge suç ve cinayetin olağan sayıldığı tehlikeli bir bölgedir. Karındeşen Jack (Jack the Ripper) kimdir sorusunun cevaplarını artık bulabileceğiz.

Hiçbir zaman yakalanamadığı için efsane haline gelen Jack, öldürdüğü hayat kadınlarının iç organlarını çıkaran ve bunu büyük ustalıkla gerçekleştiren bir kişidir ve bu yönü bir cerrah yahut kasap olabileceğini düşündürür. Tümü kadın kurbanlarını hayat kadınları arasından seçecek, önce boğazlarını keserek öldürecek sonrasında ise organlarını çıkaracaktır. Kayıtlara geçen ilk cinayetini, 31 Ağustos 1888 gecesinde Londra’da işler. İki buçuk ay içinde işlediği düşünülen on sekiz cinayetin sonrasında kayıplara karışacaktır. Karındeşen Jack imzası ile polise mektuplar da ulaşmaya başlar mektuptaki şahıs, katili yakalandığı yönündeki iddialara çok güldüğünü, cinayet işlemeyi ve işini çok sevdiğini, buna devam edeceğini belirtiyormuş. Halkla beraber gönüllü arama komiteleri oluşturulsa da bir sonuç çıkmaz ve dosyası 1892 yılında tamamen kapatılır.

karındeşen jack

2015 senesinde efsanevi katil adına Doğu Londra’da Jack the Ripper Museum (Karındeşen Jack Müzesi) açılmıştır. Ayrıca Karındeşen Jack 2006’da BBC Tarih ekibi tarafından tarihin en kötü İngiliz’i olarak tanıtılır.

Karındeşen Jack Kimdir?

Bazı uzmanlara göre katil zanlısı, Yahudi tüccar Jacop Levy’dir. Kasaplık yapan Levy’nin ölüm raporunda frengi hastası olduğu yazmaktadır. Ve ilk cinayetin, frengi hastalarını tedavi ettiği bilinen hastanenin önünde işlenmiş olması ihtimalleri arttırır. Jacop Levy düş kırıklığı içindedir ve hastalığı hayat kadınlarından kaptığı için cinayetleri işlemektedir. Katil ise, Polonya Yahudisi berber Aeron Kosminski’den başkası değildir.

DNA uzmanı Dr. Jari Louhelainen, kurbanlardan “Catherine Eddows” in cinayet mahallinde bulunan şal üzerinde testler yapar ve Scotland Yard tarafından sorgulanan şüphelilerden Kominski’nin katil olduğunu şüpheye yer bırakmayacak şekilde ispat eder. Tarihler 7 Eylül 2014’ü göstermektedir. Şair Abdülhak Hamid Tarhan’ın hatıralarında nakline göre suikast mektupları gönderdiği dönemin bazı liderleri arasında Sultan II. Abdülhamid de bulunan katilin kimliği artık bellidir.