Katalonya Lideri Carles Puigdemont Hakkında Özet Bilgi

Katalonya lideri Carles Puigdemont, İspanya’nın kuzeydoğusundaki Amer şehrinde 1962 senesinde dünyaya geldi. Çocukluk yılları General Francisco Franco’nun dikta yönetimi altında geçti. Puigdemont’un babası doğduğu köyün fırınını işletiyor evinde Katalanca konuşuluyordu. İspanyolca konuşmayı kiliseye ait yatılı bir okulda öğrendi. Akılda kalan bir sima olarak öne çıkan Puigdemont herkes tarafından sevilen bir öğrenci olarak hatırlanıyor. Katalonya Lideri Carles Puigdemont, lise eğitimini tamamladıktan sonra anadil çalışmaları yapmak üzere Girona Üniversitesi Katalan Dili ve Edebiyatı bölümüne gider. Üniversitede okuduğu senelerde, bir yandan arkadaşlarının ödevleri düzeltiyor, bir yandan da bağımsızlık yanlısı yerel bir gazete olan El Punt Avui’de görev yapıyordu. İnternete ve yeni teknolojilere meraklı olan Puigdemont, sosyal medyayı da etkin şekilde kullanmaktadır.

Bağımsızlık konusunda rakiplerine göre daha cüretkar konuşmalar yapan Carles Puigdemont, 2011-2016 seneleri arasında Girona eyaletinin belediye başkanlığı görevini de üstlendi. 2016 da ise Katalonya bölgesel yönetiminin başkanlığına seçildi. Katalonya bölgesinde kendisine güçlü halk teveccühü görülebiliyor. Mitinglerde sevenleri yanına gelerek birlikte fotoğraf çektirmek isteyebiliyor. Katalonya’nın bugün olduğu noktaya gelmesinde kesinlikle büyük rol oynayan Carles Puigdemont’un aldığı kararlar, İspanyol yasalarıyla da başının derde girmesine neden olur. İspanya’daki mevcut hükumet tarafından tek taraflı bağımsızlık ilanı sonrasında kriz çıkartan ve tüm iletişim köprülerini atan acımasız bir lider olarak tanımakta.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir