Katana Kılıcı Hakkında Bilinmeyenler

Katana Kılıcı Nedir? – Tabanca mermisini dahi ikiye ayırabilecek kadar dayanıklı ve keskin, saç telini ortadan ikiye ayırabilecek kadar da hassas bu kılıç belki de Japonların Dünya kültürüne kattığı en muhteşem eserlerden biri. Geçmişi 10. yy ve öncesine dayanan bu kılıç; gurur, ruhani güç ve itaatkarlığı ifade etmiş, birçok kişinin de korkulu rüyası olmuştur. Tek bir hamlede insanı ikiye ayırabilecek bu kılıcın imali günümüzde çok az miktarda yapılmakta olup, binlerce dolar arasında değişen fiyatlara sahiptir.

Tahmin edebileceğinize üzere Dünyanın en keskin kılıcı unvanına da sahiptir. Fakat Katana ile beraber Avrupa’nın düz ağızlı kılıcı da bu yarışın içindedir. İki kılıcı mukayese ettiğimizde kuşkusuz katana bu yarışı açık ara farkla kazanacak özellikteki tek kılıçtır. Tarihi vesikalar incelendiğinde çoğu kaynak; Japonların, Avrupa’nın düz ağızlı kılıcıyla geçtiği dalgaları yazmaktadır. Söylentiler biraz şehir efsanesi gibi olsa da, katana demiri rahatlıkla ortadan ikiye ayırabilmektedir.

Sadece samuraylara verilen Katana, Japon savaşçıların feodallere karşı hizmetlerine yardımcı olması amacıyla 10.yy da ortaya çıkarılmış bir kılıçtır. Bu kılıcı alabilecek samuraylar, Aristokratlar (soylular) arasından seçilirdi. Eğitimleri uzun yıllar devam eden Samuraylar için kılıçları ruhani güç, gurur ve onur manasına gelirdi. Harakiri (Seppuku) denilen herkesçe malum bir olgu vardı ki bu, samurayın intihara bilerek ve isteyerek gitmesiydi. Bir samurayın; efendisinin vefatı, savaş yenilgisi ve toplumda hoş karşılanmayan hatalar gibi durumlar sonrasında harakiri yapması sıkça görülen durumlardandı. Samuraylar, gözetmen eşliğinde ve dini bir ayinle harakiri yapardı. Samurayın ölümü onurlu olup bir bıçak ile karnını haç şeklinde deşmesiyle son bulurdu. Harakiri kelime anlamı olarak da “karın deşmek” manasına gelir. Edo Döneminde sadece Samuraylar kılıç kullanır ve kılıç taşıyan köylüler acımadan öldürülürdü. Kılıç ilk imal edildiği yıllarda, keskinliğini denemek maksatlı suçluların derecelerine göre ya kolu ya bacağı ya da boynu vurulurdu. Bir samuray, düşmanıyla harp halindeyken ilk olarak yay, mızrak ve en son da Katana kılıcını kullanılırdı. Katana Kılıcı, düşmanına “seni öldürmek istiyorum” demekti.

Katana Kılıcı

Kıvraklık ve atiklik isteyen Katana Kılıcı, hızlı ve kesin ölüm getirir. İmparator Jimmu Japonya’yı ele geçirdiği dönemde yapımını Çinlilerden öğrenmiştir. Kaşima Tapınağında ilerletilen kılıç teknikleri bir süre sonra Japonya’nın her yerine yayılarak geliştirilmiştir. Daha sonra ülkede çıkan iç karışıklıklar, bu kılıçların itibarlarını ve saygınlıklarını geçici bir süre ile kaybetmelerine sebep olur. Acil silahlanma ihtiyacı ile basit yapım kılıçlar yaygınlaşır. Bir dönemde korsanları durdurabilmek için Ming Hanedanına yüz bini aşkın kılıç satılır. Gelişen teknolojiyle Samuraylar ateşli silahlarla karşılaşmış ve bu onlara oldukça zarar vermiştir. Barış geldiğinde tekrar kılıç için yeni formül ve tasarımlar hazırlanmış ve dönemlerin gelmiş geçmiş en iyi kılıçları barış döneminde yani Momoyama döneminde imal edilmiştir. Zamanla eski kılıçlar etkisini kaybedince bu kılıçlara Şinto, daha eskilere ise Koto (Eski kılıçlar) denmiştir. Ama bir dönem vardır ki bu dönemde Japonya’da çok uzun seneler hiç kimse ateşli silah görmez. O dönemin güçlüleri barut ve ateşli silahları yasaklarlar. Bu dönem 18. yüzyılın tamamı olarak kayda geçer. 19. yüzyılın başlarında tekrar öne çıkan kılıç imali, eski kılıçların sırlarının çözülmesiyle tekrar eski önemini kazanır. Bu yıllarda meydana getirilen kılıçlara Şinşinto (yepyeni) adı verilir. 19. yüzyılının sonlarına geldiğimizde ise artık Japonya dış dünyayla tanışmış ve Meiji Devriminin başlamasıyla birlikte Japonya büyük bir teknolojiyle sahip olmuştur. 20. yüzyıla geldiğimiz zaman yeni kılıçlar üretilir. Gunto adı verilen bu kılıçlar nispeten kalitesiz olup seri numaralı silahlardır. Bir müddet sonra Samuraylar dışında herkes Katana kullanmaya başlayınca polis de katana kullanmak zorunda kalır.

Bir örnek vermek gerekirse tip 95, standart çelikten mamül, metal kabartmalara sahip saplı “sukara”ya benzer bir kılıç olarak üretilir. Sadakazu ve Sadakatsu adlı ustalar bu dönemlerde en iyi kılıçları hazırlamış ve kusursuz öğrenciler yetiştirmişlerdir. 1934’te Japon ordusu Şin-Gunto (Yeni Ordu Kılıcı) ile donatmıştır. Bu yıllarda Tip 94 katana ve birçok el yapımı Şinto yapılmış ve 2. Dünya Savaşı yıllarında kullanılmıştır. ABD işgali sonrasında Katana ve üretimi yasaklanmış ve gerçek Katana üretmek ancak polis izinleriyle mümkün olabilmiştir. Daha sonrasında birkaç değerli kişinin yetkili kişilerle yaptığı görüşmeler neticesinde Gunto sınıfı yok edilerek tekrar değerli ve gerçek olan keskin Katana üretimine devam edilmiştir. Bu üretim artık neredeyse herkesin Katana sahibi olabilmesine imkân tanımıştır ve bununla beraber çok ucuza satılan Katana kılıçlarının birçoğu çalınmıştır. 1958’de ordulara baktığımızda Japon silahlarının birçoğu (Gunto, Katana, Konto, Şinto, Şinşinto) savaş sonrası ABD askerlerinin eline geçmiştir. Daha sonrasında kılıçlar toplanarak korumaya alınmıştır.

Katana Kılıcı’nın Özellikleri:

Katana 60 cm den uzun geleneksel bir Japon silahıdır. Bir diğer türü olan “Tachi” ise Katana’dan çok daha uzundur ve keskin kısmı yukarı bakar. Katana kılıcından daha zor bir işçiliği bulunmasına rağmen Katana kadar iyi sayılmaz. Bir de “vakizaşi” denen, Katana kılıcından daha kısa, en uzunu 50 cm olan bir kılıç mevcuttur. Bu kılıç Katana’nın yardımcısı niteliğindedir. Bir samuray eğer ki Katana kullanacak durumda değilse Vakizaşi’yi tercih ederdi. Samuray, bu kılıcı yan tarafındaki kınında taşırdı. Günümüzde Japonya’nın Güneybatısındaki bazı yerlerde Katana yapımı için mükemmel cevherler bulunur. “Tatara” adı verilen son geleneksel fırında, “Akira” adındaki son tatara ustası mesleğini halen sürdürmektedir.

Katana Kılıcı Nasıl İmal Edilir?

Odun kömürü; karbon ve demir kumuyla bir araya getirilir. Bu koyu maddeler 3 gün 3 gece eritilir. 36 saat boyunca 26 ton saf demir ve odun kullanılır. Amaç “tamagahane” denilen demiri meydana çıkarmaktır. 1000 santigratta ısıtıldığında sert çelik ve yumuşak demir metal şekli görülür. Karbon dengesi için eşit miktarda karbon yayılır. İki metal element olan saf çelik ve saf demirden yapılır. Saf demir keskin bir uç için kullanılamayacağı için saf çelik kılıcın ucu için kullanılır. İçindeki sülfür, demir ve karbon karışımı esneklik ve sertlik vermektedir. İmalat öncesinde dualar edilir. 3 aydan fazla süren bu kılıç yapılırken demir parçaları eritilir ve paslanmaması için ıslak bir kağıt parçasının üzerine yerleştirilip ardından kağıdın üzerine kil ve kül sürülür. Amaç paslanma ve körelmeyi engellemektir. Katlama işlemine üst üste yerleştirilen demirler katlanarak birçok kez dövülür ve peş peşe “buda cihada” adı verilen kılıcın dış kısımlarını oluşturur. Devamında kil-kömür karışımı yüzey kısmına sürülür. Burada ustayı temsil eden bir çizgi meydana getirilir. Sıra, Katana kılıcının ne kalitede olduğunu öğrenmeye gelmiştir. Katana, orta seviyede bir ateşte bir dakika gibi bir sürede bekletilir ve vakit geçirmeden suya batırılır. Sonrasında dışa sürülen kül ve kil karışımı uçta daha ince ve ortada daha kalındır. Bunun sebebi ince sürülen kısım daha esnek olmalı ve kalın kısım daha sert kalmalıdır. Son aşama ciladır. Her bir Katana için özel taşlar mevcuttur. 10 gün süren cila işleminden sonra en zor ve en riskli cila olan “jizuya taşı” kullanılır. Bu taş pirinç taneleri kadardır. En son olarak uç kısımda beyazlama işlemi gerçekleştirilir ve katana kılıcı tamamlanmış olur.

Katana Kılıcı Hakkında Bilinmeyenler başlıklı bu yazımızda sizlere; samuray kilici orjinal japon katana kazuka, orjinal samuray kılıcı fiyatları, en pahalı samuray kılıcı, katana yapımı, orjinal katana nasıl anlaşılır, samuray kılıcı özellikleri, ahşap katana, samuray kılıcı adı arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.