Kayyum Nedir Nasıl Atanır?

Kayyum Arapça kökenlidir. Belli bir malın yönetilmesi ya da belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimseye kayyum denmektedir. Kayyum kelimesinin dinimizdeki anlamı; gökleri, yeri ve her şeyi tutan, her şeyin varlık sahibi olabilmesi için gerekeni veren demektir. Aynı zamanda Allah’ın 99 isminden biridir.

Bir diğer anlamı ise “cami hademesi”dir. genellikle; usulsüzlük yapılan özel kurum veya şirketlere, devletin el koyduktan sonra atadığı yöneticidir. Şirketlerin yönetimi, sahiplerinden devralınır, yerine hakimin yani mahkemelerin belirlediği kişiler görevlendirilir.

Kayyum Nedir

Atamaları üç çeşit yapılır. Ergin kişilerin isteği üzerine olan haline ‘İstek Üzerine Kayyımlık’ denir. Vesayet makamı bazı sebeplerden veya kanunda belirtilen hallerde, bir ilgilinin isteği üzerine de kayyım atayabilir. Buna da ‘Temsil Kayyımlığı’ denir. Vesayet makamı, yönetimi kimseye ait olmayan yerler için gereken önlemleri alır ve bazı hallerde yönetim kayyumu atar. Buna da son olarak ‘Yönetim Kayyımlığı’ adı verilir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir