Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza Tespit Tutanağı, trafikte seyir halindeki en az iki aracın yalnızca maddi hasar içeren bir kazaya karışması sonrasında, şahısların kendi aralarında anlaşıp sigorta şirketi yahut polisine gerek duyulmaksızın aralarında düzenledikleri bir tutanaktır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince; 1 Nisan 2008’den itibaren yalnızca maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında kazaya karışan taraflar aralarında anlaşma yoluna giderek söz konusu kaza tespit tutanağını tutmaktadırlar. Bu uygulama ile beraber, trafikte kalmalar ve zaman kayıpları giderildiği gibi, kaza sonrasında tutulan kaza tespit tutanağı ile sigorta firmalarına başvurularak hasarın tazmini talep edilebilmekte.

Kaza Tespit Tutanakları, sadece maddi sorunlu kazalarda ve kazanın meydana gelip şeklinin tutanak ile tespiti hususunda kazaya taraf sürücülerin aralarında anlaşmaları halinde doldurulabilmekte. Doldurulan kaza tespit evrağının, kazaya karışan tüm sürücüler tarafından imzalanması şarttır. Ayrıca, sürücülerin;

• Ehliyet ve Ruhsat fotokopileri,
• Trafik sigorta poliçe fotokopileri de forma eklemeleri gereklidir.

Gerçekleşen maddi hasarlı kazalarla alakalı bilgiler, sigorta firmaları tarafından kısaca Tramer olarak adlandırılmış Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’ne aktarılmaktadır. Trafik kazası ile ilgili kusur dağılım yüzdeleri, kaza tespit tutanağına göre yapılmakta ve işlemler bu doğrultuda ilerlemektedir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

No Responses

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir