Kemal Sunal Biyografi | Hayatı ve Filmleri

56 gibi çok genç bir yaşta aramızdan ayrılan usta [Ali] Kemal Sunal, kariyeri boyunca 82 film (IMDB’ye göre ise 83) çevirmiştir. Hepimize daha çok gibi geliyor öyle değil mi? Şu an bile kısa bir TV gezintisi yapsak mutlaka kanallarda bir iki filmini rastlarız.. Üstelik ne acıdır ki bu kadar sömürülen bir yıldız ve ailesi, filmlerinden “telif” alamamakta.. Hal böyle olunca sevenlerinin özellikle de çocukların oyuncuyu daha iyi tanıması adına kısa bir biyografi hazırlamak istedim. Umarım faydalı olur.

Kariyeri boyunca; şanslı, saf ve iyi yürekli karakterleri canlandıran Kemal Sunal, Migros’tan emekli dar gelirli Mustafa Sunal ve Saime Sunal’ın oğlu olarak 11 Kasım 1944’te İstanbul’un Küçükpazar semtinde doğar. Üç erkek evladın en büyüğü olan Sunal, aslen Malatyalıdır ve Cengiz ve Cemil adında iki erkek kardeşi daha vardır. Tahsil hayatında Mimar Sinan İlkokulu’nda başlar, Vefa Lisesi’nde uzun yıllar okuduktan sonra mezun olur. Vefa Lisesi’ndeki amatör “Zoraki Tabip” oyununu, oyunculuğa adım attığı tarih olarak işaretleyebiliriz. Felsefe öğretmeni Belkıs Bakır’ın Kemal Sunal üzerindeki teşviğini de unutmamak gerekir. Mustafa Sunal bu yıllarda; “çekingen ve içine kapanık” olarak tanımlanan oğlunun oyuncu olmasına karşı çıksa da ısrarlara dayanamaz. Lisedeki müsamereler, Müşfik Kenter ile bir yıl süren Kenter Tiyatrosu [Deli İbrahim rolündedir] macerası, sonrasında geçtiği Pendik Tiyatrosu ve yine kendisi gibi oyuncu dostu ve arkadaşı Bülent Kayabaş ile tanışması, Devekuşu Kabereye geçişi – yoksulluk yılları… Münir Özkul’un Kemal Sunal’ın performansından etkilenip yanında Ertem Eğilmez’e “Bak Ertem, dikkat bu çocuğa, iş var bunda” dediği rivayet edilir.

29 yaşına bastığı 1973 yılında, Ertem Eğilmez’in yönettiği Tatlı Dillim filmindeki “uzun boylu basketbolcu” rolüyle sinemaya adımını attı. 1974’deki Salako filminde ise başrol oynayacaktır. Askerliğini 1964 yılında Ankara Bando-Mızıka birliğinde askerliğini yapan Kemal Sunal, hayatı boyunca sanatla iç içe bir yaşam sürdü. İnek Şaban’ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, birçok filmde “Şaban” adlı karakteri canlandırmıştır. Düttürü Dünya, Öğretmen gibi filmlerindeki toplumsal taşlama, Davaro Salako gibi köy filmleri dönemi ve daha bir çok farklı yerli komedi türünün gelişmesine öncülük etmiştir. Dokunmayın Şabanıma, Bekçiler Kralı, İnek Şaban, Yüz Numaralı Adam filmlerinde ise yapımcılığı dener.

Kemal Sunal Hayatı

1976’da rol aldığı Kapıcılar Kralı filminde gösterdiği başarısı ile 1977 yılında Antalya Film Festivalinde Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü sahibidir. 90’lardaki Bizimkiler dizisinin temelinde bu filmin olduğu söylenir. 1966-73 yılları arasında tiyatro oyunculuğu yapmıştır.

Aramızdan ayrıldığı 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka’nın çekimlerine start vermek için bindiği Trabzon uçağında kalkış öncesinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. İstanbul’da bulunan Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilmiştir. 2009 senesinde Kemal Sunal ile ilgili anılarını paylaşan tiyatrocu ve oyuncu Zeki Alasya, Kemal Sunal’ın ölümünde yaşadığı korkularının kalp krizi geçirmesinde önemli bir etken olduğunu vurgular. Zeki Alasya, “ne kadar bazı şeylerden korksa da belli etmezdi, çok kibar bir adamdı” yorumunda bulunmuştur. Mimik ve jestleriyle Fransız komedyen ve şarkıcı Fernandel’e benzetilen Sunal, kendisi için ‘at suratlı’ benzetmeleri bile yapıldığını, ama en çok Zeki Müren’in kendisini ‘Fernandel’le Jean-Paul Belmondo karışımı’ diye tanımlamasının hoşuna gittiğini söyler. Kemal Sunal’ın uçak korkusu vardı ve bu nedenle o tarihe kadar hiç uçağa binmemişti. Ölümüyle sonuçlanacak bu yolculuğa da güçlükle ikna edilmişti. Almanya’da çekimleri tamamlanan Polizei filmine dahi oyuncu otomobil ile gitmiştir. 

Sevilen oyuncu; kendi profilinin, filmlerdeki karakterlere göre farklı olduğunu şu ifadeleriyle belirtiyor; “Özel hayatımda çok az konuşan, çok soğuk, iş ve ev yaşamında titiz bir adamım.” 1974 yılında evlenen Sunalın, Ali ve Ezo adlarında biri kız, birde erkek çocuğu olmuştur. 12 Eylül tarihinde yarım kalan tahsil hayatında devam eden Kemal Sunal, okulunu da 1995’da bitirerek diplomasını alır. Daha sonra Yüksek Lisan da yapan Sunal, tez olarak hazırladığı Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü adlı tezini de kitaplaştırarak sevenlerinin beğenisine sunar..

Melek Şaban – Kemal Sunal’ın toprağı bol olsun!

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir