Kemal Sunal Hakkında Bilinmeyenler

3 Temmuz 2000’de aramızdan ayrılan Ali Kemal Sunal 11 Kasım 1944’te İstanbul Küçükpazar semtinde doğdu. Daha çok Türk Sineması içinde çektiği 82 filmiyle kendisine yer bulsa da aynı zamanda başarılı bir tiyatro oyuncusudur. 1972 senesindeki Tatlı Dillim ile oyunculuk kariyerine “uzun boylu basketbolcu” rolüyle adım atmıştır. 1999 yapımı Propaganda ise rol aldığı son sinema çalışmasıdır. İstanbul’dan bindiği Trabzon uçağın kalkışından evvel yaşadığı kalp krizi sonucu “Balalayka” filminin çekimleri öncesinde hayatını kaybetmiştir.

Zeki Alasya uçuş ve sırasında yaşanan bu durumu; “Ne kadar bazı şeylerden korksa da belli etmezdi, çok kibar bir adamdı” yorumuyla değerlendirir. Ölümü sonrası bu rolü (Necati) Uğur Yücel üstlenmiştir.

Kemal Sunal Hakkında Bilinmeyenler

Kemal Sunal kendini; “Ben özel hayatımda çok az konuşan, çok soğuk titiz bir adamım” olarak değerlendirmektedir. Bilindiği üzere Nejat Uygur da aynı ciddi özelliklere sahipti. Oyuncu 14. ve 35. Antalya Film Festivallerinde; Kapıcılar Kralı ile En İyi Erkek Oyuncu, yine Kapıcılar Kralı ile de Yaşam Boyu Onur Ödülü almıştır.

Kemal Sunal

Vefa Lisesi’nden mezun oldu. Daha sonraları Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde tahsil hayatını sürdürdü. Öğrenim yılları esnasında Emayetaş Fabrikasında çalışmış, elektrikçide çıraklık yapmıştır. Vefa’daki felsefe öğretmeni Belkıs Balkır’ın Sunal’ı oyuncu Müşfik Kenter ile tanıştırmasının, Kemal Sunal’ın hayatında önemli yeri vardır. 12 Eylül döneminde yarım bıraktığı üniversiteyi 1995’te tamamlar. 1930’lardan 1960’lere kadar; tıpkı onun gibi sayısız komedi çeviren Fransız komedyen ve şarkıcı Fernandel’e benzetilirdi.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir