Kemoterapi Tedavisi Nedir?

İlaçla tedavi manası verilen kemoterapi; kanser tedavileri, sonrasındaki kontrolü ve kanserin yol açtığı sıkıntıları gidermek için doktorlarımız tarafından kullanılan bir ifadedir. Yüzlerce farklı isim altında bilinen kemoterapi ilacı piyasada bulunabilir. Kanserli hücrelerin büyümesini gidermek amacıyla uygulanan yöntem; radyoterapi ile, cerrahi işlemlerle yahut tek başına da uygulanabilir. Tedavi sonrası kanser tipleri iyileşme verir, kanser kontrol altına alınabilir veya ifade ettiğimiz gibi hafifletici bir tedavi meydana getirir yani semptomlar hafifler. Kontrol şarttır.

Kemoterapi ilaçları rahatsız kişilerin tüm bağışıklık sistemini etkileyebildiğinden dolayı bulaşıcı hastalıklara karşı direnç ne yazık ki azalır. Tedavi sonrasına tekabül eden ilk 15 gün hijyen kurallarına dikkat edilmesi şarttır.

Uzuvlarda görülebilen bir kan dolaşımı rahatsızlığı olan Raynaud Fenomeni yine kemoterapi sonrası görülebilmekte. Saç dökülmesi, stres, bulantı ve kusma ise bilinen diğer yan etkilerdendir. Sağlıklı hücrelerin zarar görmesi gibi yan etkiler, tedavi sonrası kaybolur. Kanserin tipine, daha önce kemoterapi tedavisi görüp görmediğinize, diyabet ve kalp gibi hastalıklarınızın olup olmadığına göre hekimler hangi kemoterapi ilaçlarının kullanılacağına karar verir.

Kemoterapi kürler halinde alınabilir. Vücudun tedaviye cevabı, tedavinin hangi amaçla uygulanacağı (iyileştirmek, kontrol altına almak, semptomları hafifletmek) ve kanserin ilerleyişi veya türüne göre de ne sıklıkla uygulanacağına karar verilir. Kemoterapinin dozunu atlamamak mühimdir ancak hekimler bazı zamanlarda çizelgelerde değişiklik yapabilir.

Kemoterapi nasıl uygulanır?

Oral yani ağızdan (hap, kapsül, sıvı), topikal yani krem şeklinde tatbik edilerek, toplardamar içine, periton boşluğuna (bağırsaklar, mide, karaciğer ve yumurtalıklar), atardamara veya enjeksiyon (kol, uyluk veya kalçadaki kas) yöntemiyle uygulanır. Damardan kemoterapi alırken ağrı veya yanma hissedilirse hekim veya hemşirelere hemen bildirilmesi gerekir.

Bazı hastalar kemoterapi tedavisinden bir vakit sonra kendilerini pek de iyi hissetmezler ki bu hal olağan bir durumdur. En sık görülen yan etkiler; halsizlik, tükenmişlik ve yıpranma halidir. Tedavi sonrası istirahat, rutin işlerden uzak kalma ve en ufak işler için bile birilerinden yardım istenerek süreç atlanabilir. Hekimler; hangi diğer ilaçları kullandığınızı, dozunu, ne sıklıkla ve kaç tane aldığınızı mutlaka bilmek zorundadır.

Reçetesiz veya reçete edilmemiş her türlü ilaç hakkında doktorlara detaylı olarak mutlaka bilgi vermek zorundasınız.

Yan etkilere bakara kemoterapi etkili oldu veya başarısız oldu gibi değerlendirmelerde bulunmak zordur. Bu gibi yorumları hekiminiz detaylı tetkikler sonrasında yapacaktır. Kan tahlilleri ve filmler sonrası kesin bir yorum yapmak mümkün olabilir. Bazı kemoterapi tedavileri hastanede belli bir süre kalmayı gerektirir. Bu durum canınızı sıkmamalı. Bir kaç saatlik tedaviler sonrası taburcu olmak da mümkündür. Özel kemoterapi hemşireleri ile tedaviler evde de yapılabilmektedir.

Hekimlere şu soruları sıkılmadan sormanız mühimdir: Neden kemoterapi öneriyorsunuz?, kanser türümde kemoterapi etkisi ve başarısı nedir?, amacı-faydaları ve yan etkileri nelerdir?, kemoterapi almazsam sonuç ne olur?, Kemoterapi ne kadar sürece ve nerede alacağım?, tek ilaç mı yoksa kombinasyon mu denenecek?, daha az yan etki gösteren ilaçlar mevcut mudur?, klinik denemeleri devam eden yeni ilaçlar var mıdır?, başka ne gibi tedaviler alacağım?, kanser türümde alternatif başka ilaçlar var mıdır?

Kemoterapi ücreti; yaşadığınız bölgeye, tedavinin tipine ve dozuna, kemoterapinin sıklık ve süresine; yatarak hastanede, klinikte veya evde olma durumunuza göre değişiklik gösterir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir