Kendiliğinden Yanan İnsanlar → Bu Olay Senin de Başına Gelebilir ←

yanan insanlar, yanan insanlar onedio, yanan insanlar izle, yanan insanlar ekşi, yanarak ölmek, yanan insanlar sözleri, yanan insanlar 18 izle, yanan insanlar video, yanan insan video konusunda bilgiler:

Kıvılcım, alev ya da belirgin bir ısı kaynağının tetikleyicisi olmadan bir insanın yanabileceği aklınıza gelir mi?

Kendiliğinden yanma olayları, bilim ve tıp insanlarının çözemediği gizemlerden biri olarak kabul edilir. 300 yılda 200 açıklanamayan durum rapor edilmiş. Ciddi makalelere konu olmuş. İşin garip tarafı bu olaylarda gövde; tamamen kemikler kül oluncaya kadar; kısa süre ve yüksek ısıda yanıyor. Etraftaki eşyalar zarar görmüyor. Tam bir yanma için binlerce derecelik bir ısının gerektiğini de belirtelim. Krematoryumlarda bile 2000 derecelik sıcaklıklarda 3-4 saat gerekliyken…

Kurbanların dağılımı akıllara soru işaretleri de getirmiyor değil. Çoğu uzun süredir yalnız yaşayan, obezlik derecesinde kilolu kadınlar. Yani sigara içerken tütmüş ya da bir şekil kendini yakmış diyeceğiz ama insanın kendini küllerine kadar eritmesi için müthiş bir azim içinde olması ya da içten patlamalı bir motor yutması lazım. Ara sıra zayıf kurbanların da olması kilo tezini çürütmüş… Neyse, X-Files’ta ve Fringe’de birkaç bölüm işlenmiş bu mevzu hakkında biraz da teknik veri paylaşalım:

kendiliğinden yanan insanlar

İskemlede yandıysanız iskemle, yataktaysanız yatak çarşaf zarar görmüyor. Sınırlı alanda bir yanma meydana geliyor. Sağa sola sıçrama da söz konusu değil. Ellerin ve ayakların yanmamasını buradaki yağ oranının düşük olmasına bağlayanlar da var. Deveran o kadar kuvettli ki camlar aynalar çatlıyor, mumlar eriyor, tavanı ve duvarları kurum-is kaplıyor. Kurbanlar sene sene, fotoğraf fotoğraf mevcut ancak gereksiz bir bilgi yığını yaratmamak için paylaşma gereği duymadım… Paranormal’in dibine vuralım yolla derseniz yorum kısmından lütfen isteyin…

1763’te Fransız Jonas Dupont’un “De Incendiis Corporis Humani Spontaneis” adlı kitabı konunun ne kadar eskilere dayandığının sabit örneği. Olayı İncil’in yazıldığı zamanlara kadar götürenler olsa da kaynaklar sahih olmadığı için belirtme gereği duymadık.

“Nicole Millet’i sen yaktın, karını yakarak öldürdün” ithamıyla mahkemeye çıkarılan Parisli kocadan ilham alan yazar, ölüm nedeninin ‘kendiliğinden yanma’ olarak sabitlenmesi ve serbest kalış sonrası aradığı ilhama da kavuşur. İçkici Nicole’dan geriye sadece kafatası ve parmak kemikleri kalır. Yukarıdaki kitap bu mevzuyu inceler.

Teorileri şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Vücutta elektrik var kısa devre yapılıyor diyenler, zincirleme reaksiyon tezini savunuyor.
  • Giysiler vücut yağlarını emiyor, tetikleyici ile “Fitil efekti” oluşuyor diyenler..
  • Bu bir İlahi cezadır diyenler…
  • Yanlış beslenmişler vücut gazlarıyla alev almışlar tezinden ilerleyenler…
  • Son olarak da “ruh astral olarak kontrolsüz yükseliyor” bu kadar yükselirsen yanarsın yorumunda bulunanlar olarak 5 farklı inanış mevcut. 

Peter Jones 1944 yılında benzer bir deneyimden sağ kurtulur. Sıcaklık hissetmediğini ve alev vs görmediğini ifade eder..

Yorum sizin arkadaşlar. İster paranormal bir olay diyelim. İsterseniz teknik izah peşinden koşalım dehşet verici bir olay bence…