Kereviz Suyu Vücudunuzu Böyle Temizliyor

Bu parlak lif ve potasyum zengini yeşil suyu (Celery Juice) içmek gerçekten vücudumuza gereken sağlığı ve desteği verebilir mi yoksa bir şehir efsanesi mi sizler için inceliyoruz.

Bir hafta boyunca her gün “düşük kalorili” kereviz suyu içmeye zorlayan New York Times’ın en çok satan yazarı Anthony William tarafından başlatılan #CeleryJuiceChallenge’ı duymuş olabilirsiniz. Bizi makaleyi yazmaya tetikleyen de bu ilginç deneysel tecrübe oldu açıkçası. Yumuşacık lekesiz bir cilt kazandıran, tokluk hissi ile kilo vermeyi kolaylaştıran, kireçlenmeyi önleyen hatta uyku sorunlarını dahi düzelterek kanserle savaşan bir bitki olduğu konusunda fanlar ısrarcı! Kolesterolü düşürerek kan basıncını da dengede tutuyormuş.

“Kereviz içinde bulunan fitokimyasalların; kan basıncını düşürmeye, iltihabı azaltmaya ve oksidatif strese karşı savaşmaya yardımcı olduğu destekleyici araştırmalarla doğrulandı. Aynı besinler kereviz suyunun yanı sıra tüm kerevizlerde bulunur,” diyor yazar Erin Palinski-Wade. Elbette bilimsel araştırma veya kanıtlarla desteklenmeyen ve çoğunlukla web ortamında paylaşılan kişisel deneyimlere dayalı anekdotların olduğunu da iddia ediyor. Kerevizin Epstein-Barr virüsü vb enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele edebileceği iddia etmek bilimsel bir veri değil Wade’e göre. Ünlü şef ve New York Times’ın en çok satan yazarı Devin Alexander da aynı fikirde.

Kereviz Suyu

Alexander, kereviz suyuna eleştirel yaklaşanlardan; “Bu bir trend ve sağlıklı ancak mucize bir tedavi değil ve diğer sebze sularından genel olarak daha iyi olduğu konusunda bilimsel bir bilgi bulunmuyor” demekte. Kilo kaybedenlerin, daha iyi bir cilde sahip olduğunu düşünen kişilerin ne yediğini ve içtiğini göz önünde bulundurması gerekir de diyor.

Kereviz suyunda ne var?

Kereviz suyu, A-C-K vitaminlerine ek olarak; folat, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor, elektrolitler, su ve daha az miktarda da olsa diğer vitamin ve mineralleri bünyesinde barındıran bir içecek.

Kereviz suyunun artıları nelerdir?

Kereviz elektrolit içerdiğinden, yeme veya içme su ihtiyacınızı önemli ölçüde karşılayabilir. Araştırmalar kereviz içinde bulunan fitokimyasalların, kan basıncını ve iltihabını azaltmanın yanı sıra oksidatif strese karşı mücadelede yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu faydaları kerevizden ister bütünüyle yiyerek alabilir ister suyuyla elde edebilirsiniz. Kilo kaybına yardımcı olduğu gibi kan şekerine de yardımcı olacağı iddia ediliyor.

kereviz

Kereviz suyu nasıl hazırlanır?

6 kerevizin sapı, 6 bardak su, 2 limon ve bir avuç maydanoz yeterli! Limon suyunu, dilimlediğiniz kereviz saplarını, maydanoz ve suyu blender’dan geçirin. Homojen bir karışım elde edene kadar karıştırmaya devam edin. aç karna içebilirsiniz. Şu bilgiyi de tariften sonra ilave edelim: “Sırf birisinin [sosyal medyada] bir milyon takipçisi olması ve kereviz suyunu sevmesi, suni popülerlik yaratabilir lakin mucizevi bir içecek olduğu anlamına da gelmez. Bu tip terkipleri denemeden önce hekiminize danışmayı ihmal etmeyin!”

Kereviz suyunun cilde faydaları

“Kereviz Suyu Sağlıklı mı Yoksa Efsane mi?” başlıklı bu “yeşil” yazımızda sizlere; kereviz suyu, kereviz suyu faydaları, kereviz suyu faydası, kereviz suyu detoksu, kereviz suyu içenler, kereviz suyunun faydaları ve zararları, kereviz suyu prostata iyi gelir mi, kereviz suyu nasıl yapılır, kereviz suyu yararları ve kereviz suyu ekşi başlıklarıyla alakalı biraz teknik bilgiler sunmaya derlemeye çalıştık, umarız beğendiniz ve bizleri sosyal medya hesaplarımızda takip edersiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir