Kezzap Nedir, Etkileri Nelerdir?

Filmlere kitaplara konu olan kezzap; tahrip edici ve yakıcı asitlerden olan nitrik asitin halk arasında yaygınlaşan adıdır. Temizlemek ve beyazlatmak amacıyla dikkatlice kullanılır. Tuz ruhu hidroklorik asitin (hcl – hidrojen klorür), kezzap ise nitrik asitin (hno3 – hidrojen nitrat) halk arasındaki bilinen ismidir. Bakkallarda dahi kolayca bulunabilen bu tehlikeli madde, yakıcı etkisi sebebiyle ne yazık ki suç aleti olarak da kullanılır. Kezzap gübre yapımında da faydalandığımız bir maddedir. İnsan bedenine değdiği zaman derinin ciddi oranlarda yanmasına sebep olabilir.

Kezzabın yüzde 100’lük olan ciddi türüne mutlak asit adı verilmektedir. Ticaret için satılan nitrik asitin bu oranı ise yüzde 60 ya da yüzde 66’yı geçmez ve bunlara da kezzap denmektedir. Kezzabı temizlik amacı ile kullanan ev hanımlarının ve görevlilerin son derece dikkatli olmaları şarttır. Ellerine eldiven gibi koruyucu şeyler takmayı, solumamayı ihmal etmemelidirler.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir