Kızıldeniz Hakkında Bilinmeyenler

Kızıldeniz’ adı, Yunan “Erythra thalassa” ve Latin “Mare Rubrum” un çevirilerinden gelen Kızıldeniz; Afrika ile Asya (Arap Yarımadası) arasında bulunan, Hint Okyanusu’na bağlı bir alandır. Bu deniz, halkının şap dediği mercan kayalıklarından dolayı “Şap Denizi” olarak da bilinir. 2000 km uzunluğa sahip olup, bazı verilerde 1900 ya da 2350 km diye de geçmektedir. Mısır’daki Süveyş kuzey kanalı üzerinden doğal olmayan yolla Akdeniz’e bağlıdır; güney bölgesinde ise Arap Yarımadası ucundaki Babü’l Mendep boğazı ile Hint Okyanusu’na bağlanır.

Kızıldeniz Sina Yarımadası ile kuzeyde ikiye ayrılır; kuzeydoğuda Akabe Körfezi, kuzeybatısında ise Süveyş Körfezi görülebilir. İslama göre Hz. Musa (AS) Kızıldeniz’i asasıyla yararak İsrailoğullarını Mısır’dan çıkarmış, Firavun II. Ramses ve ordusu İsrailoğullarının peşinden gelirken Kızıldeniz’de boğulmuşlardır. Tuzluluk oranı yüzde 4 ile oldukça yüksek Kızıldeniz, denizaltı yaşamına ve üremeye elverişli ısıda olduğundan çok sayıda deniz canlısını barındırmaktadır.

Kızıldeniz

Kızıldenizin isminin kaynağına dair bir başka görüşe göre ise, bu denizin adı Tevrat’ta “Sazlıklar Denizi” olarak geçmesi ve bu İngilizce’de “Sea of Reeds” veya “Reed Sea” olarak okunmasıdır. Zamanla bu ifadenin bozulup <Red Sea> (Kırmızı-Kızıl Deniz) kullanıldığı da kabul edilen düşünceler arasında bulunur.

Bu arada son bir notum var; 9og.org olarak çevrimiçi anketlerden para kazanıyoruz. YSENSE ile oturduğun yerden para kazanabilirsin. Tek yapman gereken anketleri tamamlamak ve 50 dolar olmasını beklemek! Aklına takılan sorular için iletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsin. Merak etme son derece güvenli.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir