Kompela Hakkında Bilinmeyenler

1990’ların başında ülkemize adım atan ve G.Antepspor forması ile ilk kez karşımıza çıkan defans topçusu Steve Komphela, 24 Mayıs 1967’de Güney Afrika’da doğdu. Asıl adı Mbayisilo Stephen Komphela’dır. Denenmek üzere Anadol’ya gelen iki futbolcudan birisi olan Kompela o dönemde beğenilir ve takımda kalır. Gönderilen isim ise sonraları İngilizlerin Leeds’nde 200 küsur karşılaşmaya çıkacak ünlü milli oyuncu Lucas Radebe’dir. Kompela 1996-97’de Çanakkale Dardanelspor forması da giydikten sonra ülkemizdeki kariyerine son vererek yüksek ücretle Star TV’ye transfer oldu. 1992-95 yılları arasında Güney Afrika milli takımında 25 kez forma giyen siyahi oyuncu 2002’den beri 8 farklı takım çalıştırdı ve teknik direktörlük kariyerini sürdürüyor.

Kompela Hakkında Bilinmeyenler

Bir dönem Televole benzeri şov programlarının en aranılan ismi olan oyuncu; televizyoncu Akın Sel’le “Akın Akın Kompela”, sanatçı Ayşen Gruda ile “Ananın Kompelası” isimli TV şovları hazırlayıp, müzik kliplerinde boy gösterse de şimdilerde vatanında tüm bunlara ek olarak İngilizce öğretmenliği de yapmaktadır. Kusursuza yakın hatta bazılarımızdan daha iyi Türkçe konuşmasıyla da gönüllerimizi kazanmıştır.

Bir vakitler otomobil kaçakçılığı suçlamasıyla da yüzyüze gelir her oyuncu ve futbolcu gibi. Türkiye’ye giriş yasağı olmamasına rağmen buralara hiç uğramaması ilginçtir.

Kompela

Simon Kuper’in, “Futbol Asla Sadece Futbol Değildir” kitabında adı geçecek yetenekte bir kabiliyet olsa da stoper olarak başladığı kariyerine televizyon komiği olarak devam etmiş, “Bana Pizivink Didi” unutulmaz sözü ile kendi alanında zirveye yaklaşmıştır. Kompela, 7 Haziran 2008’deki Türkiye Portekiz maçının öncesi ve sonrası Güney Afrikalı izleyicilere maçı yorumlamak üzere SABC 3’ün spor programına üzerinde kırmızı-beyazlı milli formamıza katılmıştır.

Kompela, Ocak 2014’te Güney Afrika Ligi’nde yer alan Maritzburg United takımının teknik direktörlüğüne getirildi.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir