Kontrgerilla Hakkında Bilinmeyenler

Kontrgerilla, sözlük manasıyla gerilla güçlerine karşı kurulmuş örgütlü güçtür. Bir diğer ifadesi NATO bünyesindeki ülkelerde sol örgütlenmeye karşı oluşturulan yasa dışı Gladio örgütlenmelerine Türkiye’de verilen addır. Avrupa`da 2. Dünya Savaşından o dönem komünistlerin yani muhaliflerin iktidara gelmesini önlemek için kuruldu.

Kontrgerilla

NATO’nun Özel Harp nizamnamelerine göre, üye ülkelerde kurulan NATO birimleri Türkiye’de 1952 ya da 1953’te önce Seferberlik Tetkik Kurulu adıyla bir araya gelmiş sonra doğrudan Genelkurmay Başkanlığına bağlı Özel Harp Dairesi çatısı altında ve bunun sivil uzantısı olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. Bülent Ecevit 1974’te zamanın Genelkurmay Başkanı Semih Sancar’dan Özel Harp Dairesi adındaki bir yapının varlığını öğrenmiştir.

Türkiye’de 1980 darbesinin ardındaki zamanın Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, Türk kontrgerilla stay-behind örgütlenmesinin bir üyesidir. İtalya’da Gladio, Almanya’da Sword, Avusturya’da Schwert, İngiltere’de Secret British Network Revealed, Belçika’da Sdra 8, Hollanda’da Nato Command, İsviçre’de p26 ve p27, Yunanistan’da Sheepskin ve Fransa’da adı Rüzgargülü olan bu kurumların ülkemizdeki ilk adı 1953’te kurulan seferberlik tetkik kurulu’dur. ABD ordusu ve CIA uzmanları tarafından eğitilen bu birimin 1965’te adı özel harp dairesi olmuştur.