Köpekler ve Muhteşem Koku Yetenekleri

Köpekler muhteşem varlıklar; yaşlıları kollar, eğitimleriyle engellilere yardım eder, minicik burunlarıyla milyonlarca dolarlık uyuşturucuyu yakalatır, çocukları ve araziyi sahiplenir, uykunuzun en derin yerinde dağ bayır gezip hayvanlarınızın peşindeki kurtları boğup öldürür. Kolluk kuvvetleriyle olan ilişkilerine ise hiç girmiyorum. Tek bekledikleri şey sevginiz. Güzel ve sağlıklı bir yaşam ortamı ve sevdiği yiyecekleri de sunarsanız kalbinde bir numaraya yükseleceksiniz emin olun!

Tencerede pişen bir yemek, sadece kabaca bir ‘yemek gibi’ kokarken köpekler; içindeki havucu, yağı, kıymayı, domatesi kolayca ayırt edebilir. 5 litre suyun içindeki tek damla kanı ayrıştırır. Av köpekleri arazideki domuz, at, koyun, tavşan gibi hayvanların etlerini ayrı ayrı fark eder. Çoğu uzman, kuyruk sallamanın neşe anlarında kendi koku sinyalini yayma işlevi gördüğünü iddia eder. İkizleri bile koklayarak ayırt eder. 

Köpekler ve burunları

Köpüşler bir kişiyi izliyorsa onu yağ asitlerinin kokusuna kadar ayrıştırır. Et sever hayvanların ana besin maddelerinden biri olan bu asitleri dostlarınız yeteri kadar tüketilmezse koku duyusunu yükseltir ve eski koku izlerini bile daha kolay ve daha büyük bir coşkuyla algılayabilir. Bu sebeple kimi avcılar, ava öncesi köpeklerini aç bırakırlar. Bu riskli bir hadisedir, köpek avınızı bulur bulmaz hemen açlığını giderebilir. Evinize eli boş dönebilirsiniz. Sağlıklı köpekler burunlarının ucunun ıslak oluşuyla anlaşılabilir. Bu ıslak yüzey havadaki koku zerreciklerini özümler.

Koklamak ve koku almak köpeklerin her şeyidir. Kör bir köpek eğer iyi koku alıyorsa o kadar da zorluk çekmez. İnsan kokusuyla onun korkup korkmadığını analiz ederler. Birkaç haftalık giysileri koklar, kilometrelerce uzaktaki sahibini bulabilir. Arazi ya da çimen üzerinde kalan izin yönlendirmesi olmazsa köpeğin izole insan kokusunu takip edemeyeceği tezi geliştirilebilir. Toprak avın kokusunu uzun süre tutar ve çeşitli unsurların birleşmesi genellikle “taze iz” diye bildiğimiz olguyu meydana getirir.

Fransız bir ürolog ve kanser uzmanı olan Profesör Olivier Cussenot, hava kuvvetleri için yetiştirilen uzman bir köpeğin prostat kanserini koklayarak anlayabildiğini açıkladı! Bu teşhisin Avrupa’da ilk olduğunu belirten Cussenot, hiçbir testin bu kadar başarılı olmadığının altını çizdi. Sanırım 1989’da yapılan çalışmalardan yararlanmışlar zira köpeklerin bir deri kanseri olan melanomu koklayarak anlayabildikleri belirtilmiş, ayrıca köpeklerin özellikle nefes yoluyla akciğer kanserini veya idrar kokusundan mesane kanserini tespit edebildikleri gözlenmişti.

Köpekler kesinlikle muhteşem varlıklar!