Kortizon Hakkında İlk Kez Duyacağınız Gerçekler

Vücudumuzun böbrek üstü bezler yardımıyla ürettiği Kortizon, esasen önemli bir homondur. Normal bir insanın salgıladığı kortizon oranı günlük 15-40 mg arasında değişebilmektedir. Şişman kişilerde ise yüzde 50 daha fazla üretilebilir. Salgılanan kortizon miktarı zamana, vücut sıcaklığına ve kan basıncına göre değişkenlik gösterebilir. Kortizon tedaviler; cilt-damar-ağız yolları ve eklemlere enjekte edilerek yapılabilir. Doğumun üçüncü haftasında başlayan Kortizon üretim süreci ölüme kadar sürer.Pek çok rahatsızlığın önemli çözüm yollarından birisi olarak kabul edilen kortizonda miktarlar hekimler tarafından doğru bir şekilde belirlenmeli, devamlı olarak kontrol edilmelidir.

Kortizon Tedavisinin Uygulandığı Hastalıklar Nelerdir?

Sinir sistemi, kalp damar, böbrek-idrar, göz, karaciğer, bağ dokusu, hormonal, alerjik, romatizmal ve kan hastalıkları; tümör tedavilerinin yanı sıra zehirlenmeler ve sıcak çarpmaları. Şoklar. Kortizon; sıkça belirtildiği gibi, fazla alındığında geri dönüşü olmayacak hasarlara da neden olabilmektedir. Son derece dikkatli uygulanması gereken bir tedavi şeklidir. Bazı sebeplerden ötürü vücutta kortizon üretimi gerçekleşmiyor yahut az miktarda üretiliyorsa, vücuda dışarıdan kortizon takviyesi şarttır.

Kortizon’un Yan Etkileri Nelerdir?

Gelişme bozukluklarına neden olabildiği gibi bazı bölgelerde normal üstü şişlik ve gövdede yağlanmalar görülebilir. Adet bozukluklarına ek olarak; kemik erimesi, kan basıncında düzensizlikler, adelelerde zayıflama, şeker ve tansiyon düzensizlikleri, gözde katarakt, mide şikayetleri ve psikoloji bozukluklar görülebilir. Ciltte kıllanma durumlarına karşı da dikkatli olunmalıdır. Kortizon kullanımında kemik erimesinin görülebilmesi ihtimali de vardır. Hastaların, D vitamini ve kalsiyum zengini gıdaları tüketmeye özen göstermesi gerekir. Böbreküstü bezinde bağımlılık yapabilecek kortizonun uzun süre kullanıldıktan sonra bir anda kesilmesi sonucu hastanın şoka girme ihtimali olasıdır.

Kortizon İlaçlarının Faydalı Olabileceği Rahatsızlıklar Nelerdir?

Addison ve gut hastalıkları, kan kanseri, septik şoklar, egzama, hipofiz bezi yetersizliği, ateşli romatizmalar, alerjik rahatsızlıklar, göz iltihapları, bronşiyal astımlar, hemolitik anemi ve tehlikeli bir tür deri hastalığı olan pemfigus vulgaris’te yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Kortizon Tedavisinden Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aşırı oranda alınan doz, tansiyonda yükselmelere ve kilo artışlarına sebep olabilmektedir. Bundan ötürü diyet listesinin konusunda uzman bir hekim tarafından sunulması şarttır. Kilo artışlarını düzenleyebilmek adına hayvansal yağlardan ve kalorili gıdalardan uzak kalınmalı, kilo takibi için haşlanmış besinler seçilmelidir. Kortizon tedavisinin uygulandığı hastalarda tuz tutulumu sık görülebileceği için tedavi esnasında tuz tüketiminden mutlaka uzak durulması gerekir. Vücutta potasyum eksikliğinin görülebilmesi de kortizonun yan etkileri arasında listelenebilir. Bundan ötürü tedaviler esnasında potasyum bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. Kortizon nedeniyle ortaya çıkabilecek aşırı kilonun önlenmesi için tedavi sırasında özel diyetlere mutlaka uyulmalıdır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

No Responses

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir