Kötü Rüyalardan Nasıl Kurtuluruz? → Bu Reçete Size Yeter

Buhari, Müslim ve Ebi Katade’den rivayetle Rasulüllah (SAV)’in şöyle dediğini öğreniriz: “Rüya Allah’dandır. Hilm (kötü rüya) Şeytandandır. Sizden biriniz korkulu rüya gördüğü zaman, soluna doğru üç kere tükürsün ve ondan Allah’a sığınsın, ona aslı bir zarar veremez.” Buhari de Ebi Said’den (R.A.) nakl edilmiştir. Yine Peygamber efendimiz Rasulüllah (SAV) buyurdular ki: “Sizden biriniz hoşlandığı bir rüya görürse, şüphesiz O, Allandandır; Allah’a hamd etsin ve (insanlara) anlatsın.”, “Hoşlanmadığı bir rüya görürse bilsin ki o, şeytandandır. Allah’a onun şerrinden sığınsın ve kimseye anlatmasın. O ona asla zarar veremez.”

Essuheyli der ki: Ehl-i ilme göre rüya, insanın uykuda gördüğü şeydir. Rüyet ise uyanık halinde gözleri ile gördüğüdür. Rüyada Peygamber (S.A.V.) görmek rüyadır ve bu rüya gerçektir. Çünkü Aleyhissalatuvesselem efendimiz: Beni gören doğruyu görmüştür! buyurmuştur. Peygamberimizin (SAV) beni uykuda gören, mutlaka uyanıklığında da görecektir. Sözüne gelince, bu sözün evvelindeki (görmek) rüyada görmek anlamındadır; sonunda ki (görmek) ise bildiğimiz uyanık halindeki gözle görmek anlamındadır.

Karabasan benzeri bu tip kötü rüyalar görmemek için Ayetel Kürsi ve Felak, Nas sureleri özellikle gece ve evden çıkmadan önce mutlaka okunmalıdır. İyi rüyalar gören bir kişinin onu Cenâb-ı Hakk’a nisbet etmenin yanı sıra, bunu bir nimet olarak kabul edip yüce Allah’a hamdetmesi gerekir. Ayrıca kötü rüya gören kimse, uyanınca hangi tarafında yatıyorsa öbür tarafına dönmelidir.

“Kötü Rüyalardan Nasıl Kurtuluruz? → Bu Reçete Size Yeter” başlıklı bu yazımızda sizlere; kötüye yorumlanan rüyalar, korkulu rüya görmek psikoloji, korkulu rüya neden görülür, korkulu rüya görünce ne yapmalı, korkulu rüya görünce okunacak dua, kısa rüya örnekleri, rüyanın çıkmaması için ne yapılır, karışık rüyalar görmek neye işarettir arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.