Kripto ve Kriptoloji Hakkındaki Tüm Bilgiler

Türkçe adı şifre yazımı olan Kripto ve Kriptoloji; içeriklerin, yazıların belli bir sistemde şifrelenmesi, oluşturulan bu mesajların güvenlikli bir şekilde alıcıya teslimi ve iletilen mesajın deşifre edilmesidir. Eski ve renkli bir tarihe sahip Kriptoloji; Sezar şifrelemesi, Rotor makinesi (Enigma), Açık anahtarlı şifreleme, Çırpı fonksiyonları ve Veri gizleme teknikleri gibi değişik çeşitlerini bünyesinde barındırır. Yunanca gizli manasına gelen “kriptos” ve yazı anlamına gelen “graphi” dan oluşmuştur. Kriptoloji şifre bilimidir.

Kriptografi bilgi güvenliği ile uğraşır, Kriptoanaliz güvenli bilginin kırılması başka bir deyişle kriptografinin tam karşıtıdır. Kriptoanalistler genelde şifre çözmeye dayalı çalışırlar.

Kripto ve Kriptoloji Nasıl Çalışır?

Algoritmaları tamamen matematiksel fonksiyonlardan oluşan şifreli yazı Kripto, Kriptoloji tarihi binlerce yıl öncesine gider. Örneğin yazılı bir metinde T harfi yerine C, G harfi yerine H kullanılabilir. Kriptoloji bir matematik bilimidir ve genelde sayılar teorisi üzerine bina edilmiştir. Askeri alandaki ilk kriptograflar Spartalılardır. İlk kriptolog ise 4000 yıl önce yaşamış Mısırlı bir katiptir. Kripto şimdilerde daha ziyade askeri veri güvenliği için kullanılmaktadır. Gizli Yahudilerin de Kripto ismiyle anıldığı bilinmekte. Ülkemizde ithal edilen bir çok kriptolu telefon modeli mevcuttur ve fiyatı 2 bin 500 liradan 5 bin liraya kadar ulaşır. Aselsan yerli kriptolu telefon üretmekte olup yurtdışı modellerle rekabet etmektedir. Kriptolu bir telefonu dinlemek -kodlara sahip olunmadığı müddetçe – neredeyse imkansızdır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir