Kürecik Radarı Neden Bu Kadar Önemli?

ABD’nin Malatya’ya 65 km uzaklıkta bulunan Kürecik’te konumlandırdığı radar istasyonu, İran’dan İsrail’e atılması olası füzeleri önlemeye ve engellemeye çalışır, konumu itibariyle Katar’da bulunan istasyondan daha stratejiktir. Zira İran’ın olası füze atış sahası büyük oranda Malatya radarının kapsama alanında yer almaktadır. En sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim; “Katar ve İsrail’de yer alan üslerle birlikte tamamlayıcı görevler üslenen merkezin kapatılması gibi bir durum söz konusu değildir. Kürecik’te bulunan istasyon ülkemize gelebilecek tehdidi önleyecek durumda değildir. Olası bir tehdit halinde bu ikaz sistemi bu tehdidi önleyebilecek durumda değil. İstasyon İsrail’i koruma maksadıyla kurulmuştur ve Türkiye için en ufak bir yararı dahi bulunmamaktadır.”

Deniz-Kara kuvvetleri için ortak, taşınabilen izleme radarı AN-TYP-2 tip olarak bir TIR tarafından farklı alanlarda konumlandırılabilmektedir. Yani istenildiğinde İran’a, istenildiğinde Rusya yönüne çevrilebiliyor. “Taşınabilen İzleme Radarı”, bu haliyle ne yazık ki 360 derece sürekli dönen tipte bir radar değildir. 1000 km mesafede bir balistik füze gönderildiği anda Malatya’da bulunan bu radar konumunu rahatça tespit edebilir. AN/TYP-2 Tipindeki Radarın özelliklerine kabaca şu şekilde değinebiliriz: Karada sabit yüksek irtifa ve uzun menzil THAAD hava savunma sistemine atış kontrol görevi desteği verir, ayrıca tespit edebildiği balistik füze ve uçak veya helikopter gibi hava araçlarına karşı füzeyi yönlendirme ve güdüm imkanlarına da sahiptir. Malatya’da bulunan bu radarın ülkemize düşebilecek bir füzeyi ortadan kaldırmakla vazifeli hiçbir görevi yoktur. Bunu yapabilmesi için karşı füze bataryasının THAAD özellikte olması gerekmektedir.

Kürecik’teki Radar İstasyonu Neden Kapatılamaz?

Bu soruya şu şekilde yanıt vermek mümkün: “İran’dan atılması muhtemel balistik füzeleri İsrail’de kurulu radar tek başına tespit edemez.” İran’dan İsrail’e konvansiyonel tipte bir menzili 1300 km olan ŞAHAP-3 füzesinin atıldığı senaryosunu ele alalım; AN/TPY-2’nin füze tespit menzili ise sadece 1000 km’dir. Yani sadece İsrail’de kurulu AN/TPY-2, İran’dan atılan bir füzeyi 300 km uçtuktan sonra ekranlarında görebilir. Bu sebeple İsrail’e atılabilecek bir füzenin saniyeler içinde fark edilebilmesi için hem Katar’daki, hem de Malatya’daki radarların İran’ı haritada belirtilen alanlarda işaretlemesi (görmesi) gereklidir. İsrail’in sözde Ermeni soykırım iddialarına destek vermemesi ve her şartta Türkiye hükumetinin yanında yer almaya çalışması görüleceği üzere menfaat temelli bir iş akdidir. Ve yine özetle Malatya Radarı Katar’dan da İsrail’dekinden de daha stratejiktir.

Bu konu ilginizi çektiyse İncirlik Üssü ve Yakılan Kuran-ı Kerim başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Kürecik Radarına Dair İlginç Veriler:

TPY-2’nin Amerika’daki detaylı testlerinde neredeyse 5 bin kilometre uzaklıktaki bir tenis topu havaya atıldıktan sonra takip edilebilmiş. TSK personeli ve siyasilerin bu çok gizli üsse giriş izinlerinin bulunmadığı da basında sıkça karşımıza çıkan haberlerdendir. 2012’de Radikal Gazetesi yazarı Ezgi Başaran, Kürecik’teki bu üsse girmek istediğini belirtecek ve 2 gün sonra kendisine gönderilen “izin yok” resmi yazısını okuyucuları ile paylaşacaktır. Bir bakıma giriş iznimizin olmadığı doğrulanmış oluyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da, “Defalarca milletvekili olarak başvurmamıza rağmen Kürecik’e giremedik” diyecektir.

Kürecik’teki radar üssünün kuruluşu 1960’lara kadar tarihlenmektedir. Şimdikine nazaran ilkel bir erken uyarı sistemi kuruluyor o tarihlerde Sovyetler Birliğine karşı.

İran’dan İsrail’e Bir Füze Atılacak Olursa Neler Yaşanır?

İran’ın 1300 km menzilli Şahab-3 füzesinin muhtemel rotası üzerinde önleyici füzelerin atılacağı düşünülmektedir. Şahab-3 fırlatılır fırlatılmaz Kürecik füze kalkanı tarafından fark edilecek, İsrail’e düşeceği koordinatlar hesap edilerek o alanda bulunan İsrail vatandaşlarının ikazı için kritik bir zaman dilimi kazanılacaktır. 1300 km menzilli Şahab-3’ün 10 dakika içinde hedefi bulabileceği değerlendirilirse sığınaklara kaçış için 9-10 dakikaları olacak ki bu harp koşullarında son derece önemli bir zaman dilimidir. Ayrıca İsrail ve müttefiklerinin önleyici füzelerin bulunduğu bataryalar hazırlanacak ve alarm verilecektir. Malatya’da yer alan radarın görevi İsrail’e vereceği bu kritik bilgi ile sınırlıdır.

Şahab-3’ün; 250 km, 100 km ve 25 km irtifalar’da imhasına yönelik haritalar üzerine çalışılsa da bu konuda İran tarafının da “teknolojik geliştirme çalışmalarını” sürdürdüğünü belirtmek gerekir. Füze; ne kadar geç fark edilirse imha edilse dahi hedef bölgeyi kimyasal ve biyolojik olarak kirletme riski mevcuttur.

Kürecik Üssü ile Alakalı Cevap Bekleyen Sorular

Üs, NATO’nun kontrolünde değilse kimin kontrolünde? Kürecik bir NATO sistemi midir yoksa ABD’nin İsrail’i koruma projesi midir? Bu üsse Türk yetkilerin giriş izni var mıdır? En son ziyaret eden kişi kimdir? NATO değil de ABD üssü ise TBMM’den izin alınması gerekmez miydi? Bu üste ABD uyruğu dışındakiler de dahil olmak üzere kaç personel çalışmakta? NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in 2012’de yaptığı açıklama, bu üssün kurulmasını Ankara’nın istediğini ortaya koyuyor. İsrail’in NATO üyesi olmadığını da atlamamız altını çizmemiz gerekiyor. Kuruluşu NATO istemedi Ankara talep etti gibi bir anlam çıkmıyor mu? Radarın faaliyeti ile beraber kanser vak’alarında artış olduğu doğru mudur? Sağlık kaygısıyla köylerden ne miktarda göç rapor edilmiştir.

Kürecik Radarı Neden Bu Kadar Önemli? başlıklı bu yazımızda sizlere; kürecik radar üssü israil, kürecik radar istasyonu ne zaman kuruldu, kürecik radar istasyonu sinan, kürecik radar istasyonu nerededir, kürecik radar sinan, kürecik radarı nerede, kürecik üssü kimin ve kürecik malatya arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. Umarım beğendiniz.

Ve son olarak şunu sormak isteriz: “Kürecik Radar Üssü’nün Zeytin Dalı Harekatı sırasında YPG’ye anlık istihbarat sağladığı doğru mudur?”

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir