Kürtaj Hakkında Bulabileceğiniz Tüm Bilgiler

Kürtaj; istenmeyen gebeliklerde; rahim içinde bulunan ceninin tıbbi müdahaleler ile alınması işlemine verilen genel isimdir. Türkçeye 1930’larda Fransızcadan gelmektedir. Sadece 1934’te 700 bin kürtaj operasyonu Rusya’da rapor edilir. Rakamlara merdivenaltı işlemler dahil değildir. Küçük cerrahi operasyonlar sınıfında değerlendirilen kürtajın, son âdet tarihi itibariyle 10 hafta yasal sınırı mevcuttur. İşlemde genel yahut lokal anestezi yapılır. İşlem 5 ila 15 dakika arasında sürer. Lokal ile 15, genel anestezileri sonrası 30 dk sonra sosyal hayata dönebiliriz.

Kürtaj işlemi uygulanan hanımlar sonrasında neredeyse tamamen yüzde 99,9 oranında yeniden hamile kalabilir. Hekimler ise bu kürtajların kayıtlarını bir kurum yahut devlet birimine verme mecburiyetinde değildir. İşlemler mahremiyet esasına dayandırılarak gizli yapılır.

Girişte de belirttiğimiz gibi Fransızcadan dilimize yapışan “kürtaj veya küretaj”, kazıma gibi kaba bir manada değerlendirilse de; istenmeyen hamileliklerde “rahim tahliyesi” şimdilerin modern tıbbında, vakum tedavisi denilen ve rahim iç tabakasına zarar vermeyecek özel bir metotla yapılır ve metalden yapılmış eski tip “rahim içi kazıma aletleri” gerekli olmadıkça tercih edilmez.

Kimler Kürtaj Olabilir?

Gebelik 10 haftayı aşmamış olmalıdır ve bu çok önemlidir. Bu tarih belirlenirken hekimler tarafından yapılan ultrasonografi esas kayıt olarak alınır. Evlilerde eş onayı da mutlaka aranır, 18 yaş altı hanımlarda ise doğal olarak ailenin onayı beklenir. Bu koşullara sahip kadınlar, belirttiğimiz “gebelik sonlandırması işleminden” yararlanabilmekte. Tüm bu sunduğumuz bilgilere ek olarak; acil kanamalı hastalarda yahut hayati tehlike barındıran acil durumlarda, 10 haftayı aşan durumlarda, bebeğin kaybı veya ciddi sakatlık durumunun bulunabilmesi halinde ki bu durum –  hekim heyetleri tarafından imzayla kayda alınmalıdır, kürtaj sınırı bu gibi hallerde 10 haftayı geçebilir. İstenmeyen gebeliklerin neticelendirilmesi için tek yasal yöntem kürtajdır. RU-486 adlı düşük yaptırma ilacı ülkemizde kullanılmamaktadır. Şunu da belirtelim, Jinekolojik detaylı muayene ve ultrasonografilerde daha önce kürtaj olduğunuzun anlaşılması mümkün değildir.

Kürtaj Kimlere ve Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde 5 saatlik bir açlık ve susuzluk süresi aranmaktadır. Öncesinde detaylı tetkik ve gebelik haftasının teyidi için randevu almak gereklidir. İşlemin acil olarak aynı gün içinde uygulanmasını isteyenler 5 saatlik açlık ve susuzluk süresini hekim randevusundan bir iki saat sonralarına denk getirecek şekilde ayarlamalıdırlar. Sonrasında hasta müdahale odasına alınarak anestezi hekiminin vereceği hafif anestezi ile işleme geçilir. Karman kanülü adı verilen ve rahim içine konan tek kullanımlık borunun arkasına iliştirilen vakum aleti ile gebelik kesesi alınır & boşaltılır. Bu işlemler, hamileliğin haftasına göre 3-5 dakika arasında sürer. Bundan sonra yaşanacak olası gebeliklerin olumsuz sonlanmaması için vakum yöntemi tercih edilir. Daha sonraki olası gebeliklerde korunmanız için rahim içi spiral uygulaması da sizlere sunulabilir. Kürtaj sonrası gebeliğin sürmesi ise %1 oranında görülebilmektedir.

Kimler Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Hastalar operasyon sonrasında kendine geldikten sonra hafif bir şeyler yiyerek su içebilir. Bir kaç saatlik dinlenme süresinin sonrasında kişi sosyal hayatına dönebilmektedir. Sonraki gebeliklerin kan uyuşmazlığından etkilenmesinin önüne geçebilmek için çiftler arasındaki “uyuşmazlık” hallerinde uyuşmazlık iğnesi yapılabilmekte.1 hafta ile 10 gün sonrasındaki detaylı muayeneye kadar cinsel münasebetten uzak kalmalı, ağır sporlar vs egzersizler yapılmamalı; deniz-havuz-küvet tipi banyolardan bir miktar uzak durulmalı.

Kürtaj sonrasındaki ilk adet kanaması ortalama olarak operasyonun yapıldığı tarihten sonraki 5. haftada görülür. Kanama, parça atma, aşırı ağrı ve ateş gibi hallerde vakit geçirmeden hekimlere müracaat edilmelidir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir