Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hakkında Bilgiler

Kuzey Kıbrıs veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (ya da çoğumuzun bildiği kısa adıyla KKTC) , Akdeniz’de yer alan en büyük üçüncü ada ve Anadolu’nun 65 km güneyindeki Kıbrıs adasının kuzey kısmında bulunan ‘de facto’ bağımsız devlet. Bağımsızlığını ülkemiz dışında hiçbir ülke tanımamaktadır. Bugün Dünya üzerindeki birçok devlet, BM ve AB gibi uluslararası yapılar tarafından sadece adanın güney kısmını kontrolü altında bulunduran Kıbrıs Rum Yönetimi toprakları içerisinde kabul görmekte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ise de facto olarak tanımlanmaktadır. Birleşmiş Milletle ve Avrupa Konseyine göre, adanın kuzeyi Türkiye’nin işgali altındadır.

Bağımsızlık ilanından günümüze Türkiye tarafından mali, siyasi ve güvenlik olarak desteklenmektedir. Türkiye’de “Yavru vatan”, “Yeşil” yahut “Cennet Ada” isimleriyle de bilinir.

kktc

KKTC, kendisine uzun yıllardır uygulanan yoğun ambargolardan dolayı mali açıdan Türkiye’ye bağımlı haldedir. 2010 senesi itibarıyla 3 milyar TL’yi aşan bütçesinin üçte biri Türkiye’nin ekonomik yardımları ile oluşmuştur. Buna karşın 2001 senesinde itibaren ekonomide hızlı bir büyüme görülmüş; lakin ülke 2000’lerin sonlarından itibaren ekonomik sıkıntıları büyük oranda hissetmeye başlamıştır.

Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında 1976’da Kıbrıs Türk Federe Devleti ilan edilmiştir. 15 Kasım 1983’de Kıbrıs Türk Federe Devletinin meclisi, Self-determinasyon hakkını saklı tutarak oybirliği ile kabul ettiği bir kararla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini ilan eder. KKTC’nin kuruluş ilanını kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş okudu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması, Güney Kıbrıs Cumhuriyeti, Atina ve pek çok devletlerin yanı sıra BM Güvenlik Konseyinin de tepkisini çekti. Güvenlik Konseyi, 18 Kasım’da aldığı kararıyla bağımsızlık kararını kınadı. 13 Mayıs 1984’te de 550 sayılı Güvenlik Konseyi kararı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin ilan edilmesini bölücü bir hareket olarak tanımladı.

Kıbrıs Sorunu, dünya gündeminde olduğundan beri başta BM bünyesindeki çalışmalar olmak üzere adanın birleştirilmesi maksadı ile birçok faaliyet yürütülmüştür. Fakat bunların hiç birinden sonuç alınmamıştır. Bunlardan en mühimi olan 2004 Annan Planı referandumu da Kıbrıslı Türklerin “kabulü” ve Rumların “hayır oyu” ile hayat bulmamıştır. 1 Mayıs 2004 tarihinde ise Kıbrıs Cumhuriyeti tüm adayı temsil edecek bir şekilde Avrupa Birliği’ne girmişlerdir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir