Lenin Kimdir? | 21 Ocak 1924 Ölüm Yıldönümü

22 Nisan 1870’te Simbirsk kentinde doğan Vladimir İlyiç Ulyanov, bilinen adıyla Lenin, orta halli bir öğretmen ailesinin altı çocuğundan ikincisidir. Rusya’da komünizmin kurulmasını sağlayan lider olarak bilinir. Lenin 1917’deki Rus Devrimi sonrası Türkiye’ye para ve silah yardımı yapmasaydı Kurtuluş Savaşı kazanılır mıydı diyenler olduğu gibi aksini iddia eden görüşler de mevcuttur. Bize düşen tarafsız olarak nakletmek. Nazım Hikmet’in ‘Öldü Lenin’ isimli bir şiiri de mevcuttur. Aslen Rus olmadığı Yahudi olduğu görüşü de belirtilir.

Ateist ve materyalist bir Dünya düzenini benimsediği için 1902 de sürgündeyken frengi mikrobunu kaptığı, sonrasında beyin kanaması ve 3 felç geçirdiği; sara, damar sertliği ve migren hastalıklarına yakalandığı rivayet edilir. Çığlık ata ata tamamen delirmiş vaziyette 24 Ocak 1924 tarihinde öldüğü de karşıt düşüncelere sahip bir kısmın görüşü.

Marx’ın kuramlarına yaptığı katkılardan dolayı Marksizm-Leninizm olarak birleşen düşünce akımının liderli Lenin; Sovyetlerin ilk başkanı, Rus Komünist Partisinin kurucusu, 1917 Ekim Devriminin mimarı ve Marx ve Engels’in görüşlerinin temsilcisi olarak bilinir. Kuramcı ve örgütçüdür. Anne ya da babaannesi tarafından Kazan tatarı ya da Başkurt Türkü olduğu iddiaları da mevcuttur. 20. yüzyılda Türk halklarının uğradığı eziyetlerde Stalin’le beraber baş rolü oynadığı düşünülürse sanırız bu inanış sağlam belgelere ihtiyaç duyuyor. 1924’te ölümü sonrası mumyalanmıştır. 53 yaşında ölen liderin naaşı bugün bile görülebilir. Mumyasının bakım masrafları Rusya’ya fazla geliyor ve gömülmesi planlanıyor ‘başlıklı şehir hikayeleri’ vardır.

Lenin

Lenin ismi esasen Rusça’da “köstebek” manasındadır ki, yoldaşları tarafından sürdürdüğü yeraltı faaliyetleri sebebiyle takılmıştır. Felsefeci ve Hukukçu olarak da bilinen Lenin’in hastalık derecesinde titiz olduğu rivayet edilir. Kariyeri boyunca 151 lakap almıştır, en meşhuru Lenin’dir. Öldüğünde sıfırın altında 30 dereceyi bulan bir soğukta bütün halk zorla ve dörderli yürüyüş koluyla katafalkın konulduğu salonun içinden geçirilmiştir.

Vladimir İlyiç Lenin, 21 ocak 1924’de 53 yaşında Moskova yakınlarında Gorki kasabasında hayata gözlerini yumdu. Ölüm sebebi felç olarak gösterilirken, Lenin’in tüm doktorları raporlarında bunu onaylamadılar. O zaman alınan bir kararla cesedi mumyalanacağından kapsamlı bir otopsi yapılamadı.

Öldükten sonra Lenin cesedi mumyalanarak Kızılmeydan’daki ”Lenin Mozolesi”ne yerleştirildi.