Leonardo Da Vinci Hakkında Bilinmeyenler

Ressam ve heykeltıraş olarak bilinen İtalyan Leonardo da Vinci (1452-1519), Avrupa’da Rönesans’ın önde gelen sanatçı kişilerinden birisidir. Devrinin mühim ressamlarından Verrocchio’nun yanında çalıştı. En tanınmış eserleri; herkesçe bilinen ünlü Mona Lisa (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği adlı eseridir (1495-1497). Mona Lisa’yı tamamladıktan sonra hiç yanından ayırmamış, tüm seyahatlerinde yanında götürmüştür. Da Vinci; döneminin önemli bir ismi, mimarı, düşünürü, mühendisi, mucit ve matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamı olarak kayıtlara geçer. Mimari olarak kaleme aldığı Milan Katedrali ile İkinci Bayezid Han’ın isteği ile taslak olarak hazırladığı Boğaz Köprüsü planı en öne çıkan projelerindedir. Tatbik safhasına alınmamış teknik resimleri de bulunabilir. Aynı zamanda anatomiye de önem vermiş yüzlerce çizimi hayvan ve insan cesetleri üzerinde yapmıştır.

Dürüst ve ahlaki konularda duyarlı bir kişiydi. Leonardo 2 Mayıs 1519’da Amboise’daki evinde 67 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kralın kollarında can verdiği de rivayet edilmektedir. Amboise’daki Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verilir. Genelde bilimsel çalışmalarının yayımlamaktan hiç hoşlanmaz, çalışma notlarını kendi okuyabileceği şekilde yazardı. Yazıları 400 yıl kadar uzun zamanda mahzende durmuş ve yaklaşık 5000 sayfalık kitap sağdan sola doğru yazmıştır. Bu Leonardo’nun zor yazımını ancak ayna yardımı ile okunabildi.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir