Lev Troçki Hakkında Bilinmeyenler

7 Kasım 1879’da Güney Ukrayna’da bulunan Kerson’da doğan, önemli Marksist teorisyenlerden Yahudi Lev Troçki; Politbüro üyesi, Kızıl Ordu’nun kurucu komutanı olarak bilinmektedir. Sovyetler Birliğinin ilk yıllarında etkili bir siyasetçi olan Troçki, Josef Stalin ile girilen siyasi mücadelesini kaybedince resmi görevlerinden alınarak Sovyetler Birliğinden sürgün edildi. 1917 Rus devriminin ilk akla gelen kişilerindendir. Sovyetlerin tesisinde, ihtilal sonrası iç kalkışmalar ve ayaklanmaların bastırılmasında etkili derecede rol oynadı.

Dönemin ünlü Kızıl Ordusunun kurucusu olarak kabul edilir. Lev Troçki, Lenin’in ardından Sovyetlerin ikinci adamı oldu. Troçki, Bolşevik Parti’ye karşı bir işçi kalkışmasının örgütlenmesi ve işçi sınıfının iktidarına karşı silahlı ayaklanmayı teşvik etme suçlarıyla suçlanarak ülkeyi terk etti. Daha sonra kaleme alacağı “İhanete uğrayan devrim” makalesi ve detaylı analizleri batı burjuvazisi tarafından alakayla karşılanacaktır.

Troçkizm Nedir? – Marksizm’in Troçki’nin bakış açısıyla yorumlanmasıdır. 1917 Ekim Devrim’inden sonra ortaya çıkmış bir ayrımı ifade eder. Sovyetlerde “Sol Muhalefet” olarak örgütlenmiş, Dünya’da Troçki’nin kurduğu 4. Enternasyonal’ ile başlayarak günümüze kadar ulaşmıştır. Troçkizm’in unsurları şöyle özetlenebilir; özgürlüğü kaldıran bir sistem olarak görülen “tek ülkede sosyalizm” düşüncesinin reddi ve dünya devrimi fikri, enternasyonalin devamlılığı, sürekli devrim ve Doğu Bloku şehirlerinin gerçek sosyalizm olmadığı fikirleridir.

  • 18962’da Nikolayev’de sosyalist düşüncelerle karşılaştı. 1897’de Rusya İşçi Birliği adlı gizli örgütünü kurdu.
  • 1902’de Troçki takma adıyla aldığı sahte pasaportla Viyana’ya ve oradan da Londra’ya kaçtı.
  • 1905 devriminde St. Petersburg’a döndü ve İşçi Sovyeti başkanlığına seçildi.
  • Devrimin yenilgiye uğraması sonrası tutuklandı ve 1907’de Doğu Sibirya’ya sürüldü. Sonrasında Londra’ya kaçtı.
  • 1917 devriminde Rusya’ya döndü. Dışişleri ve Savaş Komiserliğini; Başkumandan sıfatıyla Kızıl Orduyu kurdu.
  • Lenin’in 1924’deki ölümünden sonra Stalin’le giriştiği iktidar mücadelesini kaybetti.
  • 1926’da Politbüro’dan atıldı. 1928’de Alma Ata’ya, bir yıl sonra da Türkiye’ye sürüldü.
  • 1940’ta Komünist Ramon Mercader adlı bir İspanyol tarafından başına kazmayla vurularak hayatına son verildi.

Cinayetten kısa süre sonra başkan Joseph Stalin, katil Mercader’e ve annesi Caridad’a operasyondaki payları için Lenin Nişanı verir. 1961’de Sovyetler Birliği’ne taşınan Mercader, dönemin KGB başkanı tarafından Sovyetler Birliği Kahramanı madalyası da almıştır.

Amerikalı Troçkistler, ünlü siyasi ismin ABD’de toprağa verilmesini arzulamaktaydı. Bu talepleri o günlerde uygun görülmedi. Meksiko kentinde bekletilen cenazesi önünde, işçi temsilcileri ve arkadaşları ortaklaşa nöbet tuttular. 300 bin kişi saygı duruşunda bulundu. Eski komünist muhalefet liderleri, 1930’lardaki “Moskova Duruşmaları”nda yargılandılar ve sonrasında hain damgası yediler.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir