Levrek Hakkında Bilinmeyenler

Orta büyüklüğe sahip, pullu bir balık arkadaşımız olan Levrek’in eti son derece lezzetlidir. Ilık ve soğuk deniz kıyılarında yaşar. Boyu 40- 100 santimi, ağırlığı da 2-10 kiloyu bulan Levrek; hassas ve çabuk ürken bir balık olarak bilinir. Oltayı kesip kaçtığı da sıkça görülmektedir. Ağustos ile ekim ayları arasında kıyılara yaklaşır ve sık avlanır. Fiziksel olarak vücudu füzeyi andırır şekilde ve derisi iri pullarla örtülü, sırtı kurşuni, karnı gümüşi renktedir. Küçük siyah benekli olduğundan alabalığa benzer. Dilinin üzerinde de dişleri vardır. Etçil ve yırtıcıdır.

Karides, küçük balık, yengeç ve kurtçuklarla beslenir. 15 kg’lık tipleri de vardır. Kuşkulu bir balıktır ve oltayla zor yakalanır. Yağsız eti çok lezzetlidir. Genellikle de mayıs ortalarından ekim sonuna kadar avlanır. En pahalı ve lezzetli arkadaşlardan olan levrek için “Balıkların Şahı” tabiri de tercih edilir. Izgaradan ziyade, buğulaması ya da “tuzda levrek” çok daha lezzetli olur. Çiftliklerde üretilen levrek balıkları yılın her döneminde yağlı olabilmeleri nedeniyle lezzetlidirler.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir