Libido Nedir?

Freud’un ilk makalelerinde cinsel ağırlıklı bir anlam barındırırken, sonraki yazılarında içgüdü teorisinde yaptığı değişiklere bağlı olarak, her türlü ruhsal enerjiyi içeren ve hem yasam hem de olum içgüdüsünü kapsayan bir kavram olarak kullanılmıştır. Latince olan sözcük, genel olarak istek ve dürtü anlamı taşır. Sanıldığının aksine libido, cinsel istek değildir.

Bir yöne kanalize edilmeyi bekleyen yaşama enerjisidir. Bu hal spor olur, agresiflik olur, cinsellik olur tamamen kişiye bağlıdır. Kelime, Freud’un öğrencisi psikanalist Edoardo Weiss tarafından üretilmiş ve ilk kez 1935 tarihli “imago” dergisindeki “Todestrieb und Masochimus” başlıklı makalesinde kullanmış.

Öte yandan bir kısım doktor ve psikiyatristler libidonun azaltılmasını bir çeşit seksüel fonksiyon kaybı olarak görmekte ve bunu tıbbi bir problem olarak ele almaktadır. Özetle libido, psikanalitik kuram içinde Freud’un ortaya attığı ilk kuramdır. Bu duruma göre canlının yapım ve yıkım süreçlerine iki temel dürtü hakimdir.

Libido

Bunlar libido ve ölüm dürtüsüdür. Ölüm dürtüsü görüşü günümüzde pek desteklenmemiştir ancak libido kuramı hala dikkate alınmakta ve psikanalizde önemli bir yer oluşturmaktadır. Libido haz veren nesne ya da uyarana yönelme durumudur.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir