Likör Hakkında Bilinmeyenler

Sevilerek tüketilen likörler tatlı ve şeker oranı yüksek alkollerdendir. Damıtma esası ile alkol üretme keşfinin ortaya çıkışından sonra bulunur. Sek tüketilebilir. Çeşitli meyve ve çiçeklerin alkol yardımıyla dinlendirip şeker ile tatlandırılmasıyla elde edilir.

Likörler alkolün damıtılarak içine farklı baharatların ve meyve özlerinin eklenmesiyle bulunmuştur. Muz, nane, vişne, portakal gibi meyvelerden, gül, kahve ve kakaodan yapılabilir. Öncelikle ilaç olarak üretildiğine inanılır. Her ülke kendine özgü likör üretmektedir. Sözlük tanımı şu şekildedir: “Meyve, alkol, esans karışımıyla yapılan şekerli içki.” Kelime olarak Fransızca kökenlidir. (liqueur ya da liquor)

Ülkemizde likör ile lokum tüketilmektedir. Bu çok eski bir Türk geleneğidir. Ayrıca Türk kahvesi ve likör ayrılmaz ikili olarak birbirlerine çok yakışmaktadır. Yemeklerden sonra da tercih edilmektedir. Bazı baharatlı likör çeşitleri hazma yardımcı etki yaptıklarından yemeklerden sonra tercih edilir. Bu içki o kadar sevilir ki İrlanda’da yaşayan ineklerin yüzde 40’ı Baileys likörü üretimi için çalışmaktadır.