Limonata Nasıl Yapılır Sorusunun Cevabı

Portakal suyunun yapımına göre biraz daha meşakkatli olduğundan, Türk mutfağında biraz gerilerde kalmıştır limonata. Düğün saraylarında yapılan düğünlerin vazgeçilmez içeceğidir kuru pasta ile. Pastanelerde ise bir numaralı içecektir. Sarı parıldayan şekli sizi kendine çekiverir soğuk yaz günlerinde. Az şekerli olanın makbul olduğu söylense de lezzetler ve tercihler farklıdır..

Rüyada görülmesi hayırlı haberler alınacağına yorulan limonata’da iyi bir lezzet için tercihen taze nane; rendelenmiş limon kabuğu ve renginin iştah açıcı bir renkte olması için rendelenmiş portakal kabuğu, toz şekerle iyice yoğrulmalıdır. Bu karışıma limon suyu ve kararında sıcak içme suyu eklenir, tülbentten hepsi süzülür, buzdolabında iyice soğutulur.

Limonata

Limonun kabuğunun rendelenerek eklenmesi; lezzeti çok keskin hale getirebileceğinden, tüm limonu küçük parçalara ayırıp, şekere yatırmanın daha olumlu sonuç verdiği ifade edilir. Yoruma açık bu terkip, daha sonra mıncıklanarak şekerli limon parçaları yorulur. Devamında sonra üzerine buzlu su eklenir. Lezzeti kaybolana – kaçana kadar su bittikçe üzerine eklenebilir. Servis öncesi taze naneyle servis yapılması yine başka mühim nokta! Sirkecideki Ali Muhiddin Hacı Bekir, House Cafe’ler ve Markiz Pastanelerinde lezzetli çeşitleri deneyebilirsiniz.

Limonata hakkında çeşitli kaynaklardan derlediğim yorumlar şu şekilde:

  1. İçine konacak toz şekeri, taze nane ile havanda döverseniz lezzetine lezzet katıldığına inanılır.
  2. Akşamdan kalan ve içi yanan bünyelerin; sabahları ilaçlara tercih ederse müspet netice alacağı söylenir.
  3. En basit hali; katı meyve sıkacağına kabuğuyla 2 limon, 1 litre su ve 4-6 çorba kaşığı şeker ilavesi iledir.
  4. Hazır “toz limonata” hallerinin bünyeye zararlı olduğu konusunda genel bir ittifak vardır.
  5. Midesinden yeterli miktarda asit salgılayamayan insanlara verilen preparat türüymüş.
  6. Şekeri abartılırsa serinletmek yerine daha da susatır.
  7. Limonata tadının en iyi olması için limon kabuğu rendesinin limonata içinde en az bir gece kalması gerekirmiş.

Lime, limon ve portakalın kabuklarını rendeleyin ve sularını sıkıp rendelenen kabukların içine ekleyin. Zencefil parçacıklarını ufak doğrayıp karışıma atın. Zencefilin tadı yoğun olduğu için, küçük bir parça işinizi görür. Taze naneyi de ufak ufak kesin ve karışıma atın. Az şeker ilave edin. Şeker yerine süzme bal eklerseniz çok hafif olur. Karışımı bir süre bekletin ve su ile karıştırın. Limonata hazır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir