Lodos Hakkında Özet Bilgiler

Güneybatıdan esen rüzgarlara Lodos denmektedir. Gezici siklonların iç kısımlara daha çok sokulduğu soğuk kış mevsiminde daha fazla görülür ve siklonların sıcak cephesinin geçişini takip eder. Sıcaklıkların yükselmesine neden olmaktadır. Umumiyetle en sık aralık aylarında görülür. Yoğun miktarda; Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz’de izlenir. Lodosun, beraberinde getirdiği mineraller ve tozların bizler üzerinde baş ağrıları, halsizlik, nefes darlıkları, göz kanlanması gibi bir dizi etkiye yol açtığına inanılmaktadır.

Lodos

Saatte 70 km’ye ulaşabilen hızları ile ulaşımı da etkileyebilen lodos, uçuşları ve deniz seferlerini dahi iptal ettirebilmektedir.

Lodos uyku sistemimizi de bozabilir. Bu rahatsızlıklar kimimizde uykusuzluk, bazılarımızda aşırı uyku şeklinde kendini gösterebilir. Lodos ”metereosensible‘‘ denen, hava olaylarına duyarlı insan gruplarında, damar sistemlerini de etkiler. Halk arasında “kaba yel” olarak da bilinmektedir. Ülkemizde soba zehirlenmeleri ile birlikte anılan bir rüzgar çeşididir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir