Londra’da Görülmesi Gereken Yerlerin Listesi

Londra, dünya üzerindeki en önemli turistik yerlerden birisi olarak kabul görür ve her yıl 20 milyona yakın ziyaretçiyi kendisine çekmektedir. İngiltere’nin ters trafikli bu başşehri, aynı zamanda canlı bir sanat, eğlence ve cazibe merkezidir. Kraliyet saraylarında ve kalelerine, halk parlamentosuna, Roma harabelerinden katedrallere kadar, türlü yerleri keşfetmek mümkündür. Kentte ziyaret edilmesi gerekenler kısa bir seyahatte tamamlanamaz ancak size mutlaka görülmesi gereken yerleri listeleyeceğiz:

Buckingham Sarayı: İngiltere’nin en dikkat çekici merkezlerinden birisi olan 1837’de inşa edilmiş Buckingham Sarayı, başkent Londra’nın en popüler şovlarından biri olan askeri nöbet değişim sahnesine ev sahipliği yapar. Saat 11:30’da bu ücretsiz gösteri yürüyüşü ve renkli müzik gösterisi St James Sarayı’nda izlenebilir. Buckingham Sarayı yıllardır Kraliyet Ailesi’nin Londra konutu konumundadır.

Big Ben ve Parlamento Binası – Meşhur Big Ben, Londra’nın simgesel çekim noktasıdır. Hemen alt tarafında Thames Nehri boyunca takip edilebilen Parlamento Binası mevcuttur. Parlamento binası turlarına katılanlar, gerçek zamanlı tartışmaları ve canlı siyasi münazaraları izleyebilmek için eşsiz fırsatlara sahip. Parlamento Meydanı’ndaki Whitehall, çok sayıda devlet binası ile kaplı durumdadır.

Hyde Park – 350 dönümlük alana yayılan; romanlara ve filmlere konu olan Hyde Park, Londra’nın en büyük toplanma alanı ve 1635 senesinden bu yana da gezginler ve turistler için bir huzur noktası halindedir. Devasa parkın en temel özelliklerinden biri insan yapımı bir göle sahip oluşudur. Parkın bünyesinde bulunan birçok yapının yanı sıra dinlenmek için vakit geçirebileceğiniz alanlar da bulunabilir.

London Eye – 2000 senesinde başkent Londra’nın bininci yıl merasimlerini sembolleştirmek adına inşa edilen anıtsal London Eye, Avrupa’nın en büyük dönme-dolabı konumundadır. Cam kapsüller, Thames Nehri’nin üzerinde kentin en muhteşem manzaralarını sunar. Dönme dolaba binmek için uzun süre beklemeniz gerekse de biletinizi web üzerinden online temin ederseniz bu sıraları beklemenize gerek kalmaz.

Trafalgar Meydanı – Burada takılan ve yaşayan güvercinler her sene bir tondan fazla kirliliğe neden olurlar ve bunu temizlemek adına yıllık oluşan maliyet 100.000£’dan daha fazladır. Meydan sadece İngiltere’nin ve Londra’nın değil, belki de dünyanın en küçük polis karakoluna evsahipliği yapmaktadır. Zaferin mimarı Amiral Lord Nelson’un heykelciği ise denilen o ki hiçbir zaman kirlenmez zira güvercinleri engelleyen bir jelle çevrelenmiştir. Dünyaca ünlü Trafalgar Meydanı, asker ve komuatan Lord Horatio Nelson’ın 1805’de Trafalgar’da kazandığı Fransız ve İspanyol zaferlerini anmak için inşa edilmiştir.

The British Museum, Westminster Abbey, Hampton Court Sarayı, St Paul Katedrali, Covent Garden, Greenwich, Kew Gardens ve Ulusal Galerinin yanı sıra meşhur Tower Bridge ve Tower of London da ziyaret edilebilir. Uzun süredir farklı amaçlara hizmet eden meşhur Londra Kulesi, İngilizlerin en ikonik yapılarından birisidir. Thames Nehri’nin 61 metre yüksekliğinde yer alan iki büyük kuleyi fotoğraflamayı unutmamalısınız.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir