Lübnan Hakkında Bilinmeyenler

Başkenti Beyrut olan Lübnan Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Ortadoğu ülkesidir Tarihteki Fenike uygarlığının vatanı Lübnan ve kıyıları olarak bilinir. Kuzeyinde ve doğusunda Suriye, güneyinde İsrail yer alır. Yüzölçümü 10.452 km², nüfusu ise 4.224.000’dir. Lübnan’ın ulusal ve resmî dili Arapça’dır. Ülkede istikrar, Arap-İsrail savaşı sonrası Lübnan’a gelen Filistinliler’in artışıyla bozulmaya başladı. Özellikle 1970’lerden itibaren Müslümanlar, üstünlüğü elde ettiler ve bu demografik üstünlüğü egemenlik faktörüne de yansıtarak yönetimde Hristiyanlar kadar söz hakkı alma mücadelesine başladılar.

Lübnan

Böylece ülkede başlayan Müslüman-Hristiyan mücadelesi, 13 Nisan 1975’ten itibaren iç savaşa dönüştü. Lübnan’ın ulusal ve resmi dili Arapça’dır. Lübnanlıların ekseriyeti, ana dil Arapça’nın yanı sıra Fransızca ve İngilizce konuşabilmektedir. Ülkede anaokulundan itibaren yabancı dil öğrenimi mecburdur. İç savaştan önce Lübnan’da Hristiyanların ve Müslümanların sayısı hemen hemen eşitti. Şimdi Müslümanlar çoğunlukta ve Müslüman nüfus içinde de artık Şiiler çoğunlukta. Şimdilerde iki milyona yaklaşan nüfusuyla Lübnan’daki tüm mezheplerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline dönüşmüştür.

Arap dünyasının en modern, özgür ve eğitimli kesimlerinden birini teşkil etmekle övünen Lübnan’da, 15 yaş ve üstü nüfusta okuma-yazma oranının 2003 itibarıyla %87,4´dir. Lübnan, Fransızca konuşan ülkeler topluluğu (Frankofon) içerisinde yer alır. Bugün nufusün %20’si Fransızca bilmektedir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir