Lupus Hastalığı Hakkında Duymadıklarınız

Lupus hastalığı olarak da adlandırılan bu rahatsızlık; immün yapının kendi organ ve dokularını hedef alarak savaştığı, kronik inflamatuar bir rahatsızlıktır. Beyin, Böbrek, Cilt, Kalp, Kan Hücreleri ve Akciğerler dahil bir çok organ ve sistemi etkileyebilir. Birçok organ ve sisteme ait belirtiler görülebileceğinden teşhisi zorlaşabilir. Hekimler tarafından lupus “büyük taklitçi” olarak da adlandırılır. Bu şekilde adlandırılmasında birçok hastalığı taklit edebilmesi etkendir.

Lupus hastalığının en belirgin bulgusu; yüzde burundan yanaklara doğru yayılabilen kelebek tarzındaki cilt döküntüsüdür. Bu durum çoğunlukla görülebilmekte birlikte, her lupus tanısında bulunmayabilir. Hastaların çoğunda halsizlik, cilt döküntüsü, artrit ve ateş gözlenir.

Lupus Hastalığı Seyir ve Genel Özellikler:

Hafiften şiddetliye doğru evrilen alevlenmelerle seyredilen bir hastalıktır. Erkekler kadınlara göre 9-10 kat daha az etkilenir. Tedavi tutulumun yerine ve şiddetine göre değişebilir. Lupus her hastada farklı tutulum özellikleri ortaya koyabilir. Tedaviyle tamamen yok edilemese de ilaçla hastalığı kontrol, doku ve organ hasarını önlemek mümkündür. Lupus, her yaşta görülebilse de genellikle, 20’li ve 30’lu yaşlarda başlar. Tüm ırklarda görülse de, siyahlarda, Hispaniklerde ve Asyalılarda daha fazladır ve ciddi seyirlidir.

Lupusun Nedenleri Nelerdir?

İmmün sistem; yani bağışıklık sistemimiz, vücudun savunma yapısıdır. İmmünglobulin gibi bazı proteinler üreterek veya hücreleri aracılığıyla, bizi yabancı mikroplar ve kanserden korur. Lupusta, immün sistem değişkenlik gösterir, vücudun kendi hücresel yapılarına karşı savaş açmasıyla birçok organ ve sisteme ait inflamasyon (iltihap) ve buna bağlı hasarlar ortaya çıkar. Bu rahatsızlığa neyin neden olduğu şimdilik tam olarak bilinmiyor. Ancak, tüm otoimmün sistemik bağ dokusu hastalıklarında olduğu gibi lupusta da, kişinin uygun genetik yapısıyla birlikte; enfeksiyonlar, güneş ışığı, ilaçlar, toksinler vs. gibi çevresel faktörlerin etkileşimi sonucunda anormal immün yanıtın oluştuğudur.

Lupus Hastalığı

Lupusun Belirtileri Nelerdir? Nasıl Teşhis Edilir?

Lupus hastalığını teşhis etmek zor olabilir. Çoğu kez lupusa özgü görülmeyen; halsizlik, ateş, saç dökülmesi, kilo kaybı, karın ağrısı, kansızlık, el ve ayak eklemlerinde ağrı, bazen gebelik kayıpları gibi gayet geniş yelpazede ve farklı yakınmalar görülecektir.

Lupus’u, tamamen bitirecek tedavi yok. Ancak, tedavilerle önemli ölçülerde iyileşme sağlanıyor. Lupus, her hastada benzer şekilde ilerlemez. Hastaların bir kısmında hafif cilt ve eklem tutulumlarıyla görülürken, bazısı şiddetli organ ve sistem tutulumlarıyla hekime başvurabilir. Bu sebeple özel bir tedavinin düzenlenmesi gerekir.

Lupus Hastalığı ve Hastalara Öneriler:

  • Güneş ışığı bulguları artırabileceğinden; koruyucu kıyafet ve kremler, gözlük ve şapka kullanılması önerilir.
  • İyice dinlenerek uykunuzu alın ve düzenli, zorlayıcı olmayan egzersizlere başlayın.
  • Sağlıklı balık veya balık yağı takviyelerinin, lupusta faydalı olduğu gösterilmiştir. Sağlıklı beslenin.
  • Vitamin D desteği de lupus hastalığı için oldukça faydalıdır.
  • Depresyon, ankisiyete, stres ve geleceğe dair kaygılar da görülebilir. Lupusla başa çıkabilmek için:
  • Hayattan kopmayın. Bilgi edinin ancak, sanal ortamı araştırırken gereksiz korkulara kapılmayın. Romatoloji doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin; en sağlıklı bilgiyi de yine ondan alabilirsiniz. Sevdiklerinizle konuşarak, onların da hastalığınız hakkında bilgi sahibi olmalarını; böylece anlamalarını, paylaşımlarını sağlayabilirsiniz.
  • Kitap okuma, kurslar, müzik, yoga veya sizi rahatlatacak uğraşlarda bulunun.

Destek gruplarına ulaşarak, benzer kişilerle tanışın ve hikayelerini, duygularını ve baş etme yollarını öğrenin ve elinizdekileri paylaşın. Hayatla barışık olun ve bununla yaşamayı öğrenin. Aynı hastalığa sahip milyonlarca insan olduğunu da unutmayın.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir